10 Lira Vererek Erken Emeklilik Nasıl Oluyor ?

23.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


Emeklilik-Hesaplama10 lira karşılığında erken emekli olma ihtimalimiz varmı? Erken emekli olabilirmiyiz acaba? Prim günümü doldurdum fakat emeklilik yaşınımı bekliyorsunuz? Bir okurumuz bu durumlardaki sıkıntısını dile getirdi ve cevabı haberimizde yer almaktadır.Buyrun haberin detaylarını inceleyelim.Sizlerde bu tür sorunlarınızı yorum kısmına yazarak öğrenebilirsiniz.

 

Okurumuz soruyor. 8/9/1999 tarihi itibariyle SSK’lı olarak çalışmaya başladım ve halen de çalışıyorum. Hangi yaşta emekli olacağımı öğrenmek üzere gittiğim SGK birimi tarafından emeklilik yaşımın 60 olduğu söylendi. Ancak, işe başlamadan önce yaptığım 18 aylık askerlik süremin tamamını borçlanmam halinde emeklilik yaşımın düşeceği söylendi. 60 yaşından önce emekli olabilmem için 18 aylık askerliğimin tamamını borçlanmam gerekir mi?

Sigortalıya İstanbul SGK tarafından verilen cevabın tatmin edici olmadığını ve eksikler içerdiğini söyleyerek cevabımıza başlayalım.

M.K. isimli sigortalımızın çalışmaya başladığı tarih 4447 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği, dolayısıyla emeklilik şartlarının tamamen değiştirildiği tarihe denk gelmektedir.4447 sayılı Kanunla emekli olunabilmesi için erkeklere 60 yaş şartı getirilmiş ve prim ödeme gün sayısı da 7000’e yükselmiştir.

Bu şartların hangi tarihte sigortalılara uygulanacağı ise SGK birimlerince farklı değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle öncelikle yeni düzenlemenin hangi tarih itibariyle sigortalı olanlara uygulanacağı belirlemek gerekir. 4447 sayılı Kanun 8/9/1999 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmış ve bu tarih itibariyle ilk defa sigortalı olanlar yani, 8/9/1999 tarihinde işe başlayanlar erkekler için emeklilik yaşı 60, prim ödeme şartı ise 7000 gündür.

Dolayısıyla M.K.’nin emeklilik için 60’tır. Ancak, sigortalının sigortalı olmadan önce askerliğini yapmış olması, 1 gün askerlik borçlanması yaparak 2 yıl erken emekli olmasına sağlayacaktır. Ayrıca ödemesi gereken 7000 gün yerine 5975 günle emekli olabilecektir.

Nasıl mı?

Emeklilik yaşı 8/9/1999 tarihi itibariyle yükseltilmiş olmakla beraber, bu tarihten önce sigortalı olanlar emeklilikte kademeli yaşa ve prim ödemeye tabi tutulmuştur. Eğer, askerliğinizi işe girmeden önce yapmış iseniz, borçlandığınız gün sayısı kadar işe giriş tarihiniz geriye çekilmekte ve bu tarihte aranan emeklilik şartları sizin için geçerli olmaktadır.

10 Liraya 2 Yıl Erken Emeklilik

8/9/1999 tarihinde ilk defa sigortalılığı başlayan M.K., 1 gün karşılığı askerlik borçlanması talebinde bulunur ve 10 lira 44 kuruş öder ise, 7000 gün yerine 5975, 60 yaş yerine de 58 yaşına tabi olacak ve dolayısıyla 10 lira karşılığında eski sigortalı kabul edilerek kademeli geçiş sürecinden yararlanmış olacaktır.

sgkrehberi


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz