2 Milyon Emekliye Müjdeli Haber!

16.06.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


para

2 milyon emekliye müjdeli haber yetkili ağızlardan geldi.Yapılacak çalışmaların ardından emekliler gecikme zammı ve maaş farklarını tahmini olarak haziran sonuna kadar alacaklarını dile getirdiler.

Memur emeklilerinin zam farklarını hesaplamak için bir ekip oluşturan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, fark ödemelerini temmuz yerine haziran ayı sonunda yapma kararı aldı. Bu kapsamda oluşturulan ekip, geçtiğimiz hafta hesaplamalara başladı. Ekip hesaplamalarının tümünü 10 gün içinde tamamlamayı planlıyor.

26 Haziran hedefleniyor.SGK, memur emeklilerine de altı aylık fark ile gecikme zammı ödeyecek. Ödeme için de 26 Haziran tarihi hedeflendi. Ancak hesaplamaların gecikmesi halinde ödeme takviminin bir-iki gün sarkabileceği belirtildi. SGK yetkilileri yaklaşık 2 milyon memur emeklisine 1 Ocak-30 Haziran tarihleri için altı aylık fark ve gecikme zammı ödeneceğini belirterek, Haziran ayı sona ermeden emeklilerin tüm alacaklarının hesaplarına yatırılacağını kaydettiler. Hakem heyetinin kararı doğrultusunda memur emeklilerine de, ilk altı aylık dönem için yüzde 4 zam ve altı aylık fark içinde yüzde 2.25 oranında gecikme zammı uygulanacak. Öte yandan SGK yılın ilk altı ayında hayatını kaybeden emeklilerin yakınlarına da zamlara ilişkin bir mektup göndermeyi planlıyor. Mektupta, zam farkları ve gecikme zammına ilişkin bilgiler yer alacak. Hayatını kaybeden emeklilerin farkları da mirasçılarına ödenecek. Bu arada, yaklaşık 2.5 milyon memurun altı aylık zam farkları ve gecikme zamları ise 15 Haziran’da maaşlarla birlikte ödenecek.

2B’nin başvuru ücretine çözüm aranıyor

Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında, ‘başvuru ücreti’ sıkıntısı çıktı. Bir çok vatandaş, başvuru ücretlerinin yüksekliğinden şikayet edince Maliye Bakanlığı, başvuru ücretleri ile ilgili formül arayışına girdi. Yetkililer, başvuru ücretinin de taksitler halinde tahsil edilmesi, ücret bedelinin düşürülmesi gibi formüller üzerinde duruyor. Başvuru ücretleriyle ilgili çalışma nedeniyle, 2B yasanının uygulama esaslarını içeren yönetmelik yayınlanamadı. Yönetmeliğin başvuru ücretleri ile ilgili kararın verilmesinin ardından yayınlanması bekleniyor. Bu arada yasa gereği halen, belediye sınırları içinde kalan araziler için 2 bin lira, belediye sınırları dışındaki araziler için de bin lira başvuru ücreti talep ediliyor.


İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Memur emeklilerinin zam farklarını hesaplamak için bir ekip oluşturan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, fark ödemelerini temmuz yerine haz2 Milyon Emekliye Müjdeli Haber!: 2 Milyon Emekliye Müjdeli Haber! […]