2013 Yılı Engelli Maaşları

20.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


engelli maaşıEngelli maaşı alanlar emekli maaşlarına gelen zamdan etkilenirmi ? Kimler engelli maaşı alabilir ? Engelli maaşı 2013 yılında ne kadar oldu ? Bu ve bunun gibi birçok soru engelli yakınlarını yakından ilgilendirmektedir. Sizler için biraz araştırma yaparak yeni bir haber dizisi oluşturduk.Buyrun haberimizin detaylarına bakalım.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

En çok karşılaştığımız soruların başında engelli olan veya engelli yakını bulunan kişilerin aylık talep etmek için nereye başvuracakları ve hangi yolu izleyecekleri yönündedir. Yani izlenecek yoldan habersiz olmalarıdır.

Öncelikle engelli aylığına başvuracak olan kişinin bir Başvuru Formu doldurması gerekiyor. Başvuru formu Kaymakamlıklara bağlı mal müdürlüklerinden alınabilir.Ayrıca yukarıda belirttiğimiz üzere, malullük ve sakatlık aylığa bağlanacaklar için engelli raporu vermeye yetkili hastaneden alınacak Sağlık Kurulu Raporu.

Başvuru formuyla birlikte 2 adet fotoğraf gereklidir.

Başvurular kişinin ikamet ettiği yerin ilçe kaymakamlığına yapılır. Ancak, aylık bağlanmasına kaymakamlıklar karar vermez. Kişinin belgeleri eksiksiz olarak alınır ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne gönderilir. Aylık bağlayan son makam burasıdır.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

2022 özürlü maaşını özürlülük oranı en az %40 olan ,18 yaşını doldurmuş ve hiçbir geliri olmayan kimseler alabilmektedir.18 yaşını doldurmayan %40 ve üzeri özürlü vatandaşların 2022 özürlü maaşını alabilmeleri için şahıslara bakmakla yükümlü aile reisinin aylık geliri göz önüne alınır ve ailde yaşayan kişilerin kişi başı aylık geliri 115 tl yi geçmiyorsa 18 yaşınıdoldurmamış bu özürlü vatandaşımızda 2022 özürlü maaşı alabilir.

2013 Yılı Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Özürlülük oranına göre değişiklik gösteren ödeme tutarlarını en net hemen aşağıda bulunan Devlet’in Resmi sitesi üzerinden sorgulamanız daha net sonuçlar almanızı sağlayacaktır.Sorgulamak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

2013 yılı engelli maaşınızı sorgulamak için tıklayınız


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Engelli maaşı alanlar emekli maaşlarına gelen zamdan etkilenirmi ? Kimler engelli maaşı alabilir ? Engelli maaşı 2013 yılında ne kadar oldu ? Bu ve bunun gibi birçok soru engelli yakınlarını yakından ilgilendirmektedir. Sizler için biraz araştırma yaparak yeni bir haber dizisi oluşturduk.Buyrun haberimizin detaylarına bakalım. Engelli Maaşı Nasıl Alınır ? En2013 Yılı Engelli Maaşları: 2013 Yılı Engelli Maaşları […]