2014 Yılı Kıdem Tazminatı

30.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


emeklimaasSon zamanlarda birçok çalışanın merakla beklediği konu ”KIDEM TAZMİNATI”

Peki kıdem tazminatı nedir? Kimler kıdem tazminatı  alabilir? Kıdem tazminatını sadece memurlarmı alabiliyor? Kıdem tazminatı sadece emekli olacak kişilermi alabiliyor? Kıdem tazminatınızı nasıl hesaplayabilirsiniz? Buyrun haberimizin detaylarına göz atarak sorularımıza cevap arayalım…

BAKAN FARUK ÇELİK KIDEM TAZMİNATI HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Ankara’da 26 Eylül’de geniş katılımlı “Çalışma Meclisi” toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: “Türkiye’deki bütünçalışma hayatının katıldığı çalışmadaki gündem konulardan biri de kıdem tazminatıydı. Kıdem tazminatı, keyfi olarak Çalışma Meclisinin gündemi olmuyor, bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Yaşanan sorunlar var. Bire bir görüşmelerimizde tüm tarafların kıdem tazminatıyla ilgili sorunları olduğunu, çözüme kavuşturulması gerektiği konusunda bir fikir birlikteliği var aslında ama diğer taraftan içeriği hakkında bilgi sahibi olunmadığı için ‘Acaba Kıdem Tazminatı Fonunun tartışılması, bir hak kaybından mı kaynaklanıyor?’ gibi ön yargıyla hareket edenler de var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili ölçüyü koydu. Konu, tarafların uzlaşmasıyla çözülecek bir mesele. Uzlaşılamaması için bir neden göremiyorum.”Kıdem tazminatını, işçilerin çoğunun alamadığını vurgulayan Çelik, çalışandan yana olmayan birsistemi savunmanın doğru olmadığını dile getirdi.

Çelik, çözüm noktasında farklı görüşlerde olanlar bulunduğuna işaret ederek, “Zor konudur ama oturup içeriğine girdiğiniz zaman zor olmadığını çok rahat şekilde görmek mümkün. Yüzde 90çalışanın yararlanamadığı bir tazminat sistemini savunmak doğru olmasa gerek. Çalışma Meclisinde bu tartışıldı, üzerinde çalışılması konusunda bir değerlendirme oldu” ifadesini kullandı.
Faruk Çelik, kıdem tazminatları gibi banka promosyonlarının da son günlerde epeyce konuşulan bir diğer konu olduğuna değindi.

Promosyonların, memur temsilcileriyle yaptıkları toplu sözleşme görüşmelerinin gündeminde yeraldığını anımsatan Çelik, yetkili sendikanın bu konunun konuşulmasını ısrarla istediğini ancak kendilerinin, masada tarafların bulunmadığını ifade ettiklerini belirtti.

Bu sendikaların yöneticilerine, ‘Bu konuda bankaların karları, zararları nedir? Emekliye verdiğimiz 122 milyar liralık maaştan bunların karı nedir ki biz talepte bulunacağız.

Bir diğer konu : Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Peki kıdem tazminatı nedir? Kimler kıdem tazminatı  alabilir? Kıdem tazminatını sadece memurlarmı alabiliyor? Kıdem tazminatı sadece emekli olacak kişilermi alabiliyor? Kıdem tazminatınızı nasıl hesaplayabilirsiniz? Buyrun haberimizin detaylarına göz atarak sorularımıza cevap araya2014 Yılı Kıdem Tazminatı: 2014 Yılı Kıdem Tazminatı […]