4A (SSK) Hizmet Dökümü

25.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


4A Hizmet Dökümü

5510 sayılı kanuna göre 4A ya tabi yani SSK’lılar demektir. SSK’lı çalışanlar SSK hizmet dökümü sorgularken girdikleri SGK uygulamasının sol tarafındaki menüde “4A Hizmet Dökümü” bağlantısını tıklayıp ne kadar gün primi yatmış sorgulayabilirler. Sorgulama için T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve Cilt No gibi bilgileri girdikten sonra açılacak menüde “4A hizmet dökümü“nü sorgulayabilirsiniz.


Unutulmaması gereken bir nokta SSK gün sorgulama ve 4A hizmet dökümü, SSK hizmet dökümü isimleri dilden dile yayıldığı için ikisi de aynı şey fakat halk arasında birden fazla isme sahiptir. Hizmet dökümünüzü sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Sistemde her ay yatan primler sistemde bir ay sonra görünmektedir. Örneğin mart ayında primlerinize bakıyorsanız sistemde en son yatan priminiz şubat ayı olarak görürsünüz.

SSK Hizmet dökümü insanların ne zaman emekli olabileceklerini ve emeklilik dönemine kalan gün sayısını takip edebilmeleri için gereklidir. Aynı zamanda SGK nın tüm sigorta ve hastane gibi hizmetlerinden yararlanabilmek için halihazırda devam eden bir sigortanız olması gerekir. Kanunların yer verdiği ölçüde SSK’lı olan kişiler sigorta şartlarından yararlanabilir ve emeklilik sonrası çalışmadığı dönemlerde sigortadan hastane gibi şeyler için hem kendileri hemde birinci dereceden yakınları 18 yaşını geçmemiş çocukları yararlanabilir. Ayrıca emekli olduğunda emeklilik kademesine göre belirli bir emeklilik maaşı alabilir.

4A Hizmet Dökümü için tıklayın


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz