Doktorlara Ek Çalışma İmkanı!

19.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


aile-hekimi-sorgula

İşyerlerinde hekim bulundurma zorunluluğu başlıyor. Bu sayede 126 bin hekime, ek iş yapma imkanı doğuyor. 1-9 kişi çalıştıranların doktor masrafını ise devlet verecek.

Yaklaşık 126 bin doktor, mesai saatleri dışında özel sektörde işyeri hekimi olarak çalışabilecek. Tam gün yasası kapsamında doktorların kamu dışında çalışması yasaklanmıştı. Ancak İş Sağlığıve Güvenliği Yasası ile 1 milyon 450 bin işyerine, “işyeri hekimi” çalıştırma zorunluluğu gelince, oluşan doktor açığını kapamak için yeni önlem geldi. Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, kamuda çalışan mevcut doktorlardan işyeri hekimi olarak da yararlanılması kararlaştırıldı.400 BİN İŞYERİ BULUNUYOR
Özel sektördeki doktorlar da mevcut işlerinin yanı sıra işyeri hekimi olabilecek. Sistemin küçük işletmelere ekonomik yük getirmemesi içinse önlem alındı. 1 ile 9 kişi arasında çalışanı bulunan işyerlerinin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için yapacağı harcamayı devlet karşılayacak. Yasa kapsamına alınacak 600 bin işletmeden 400 bini, 1 ile 9 işçi çalıştıran firmalardan oluşuyor.

KERMESE TEPKİ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, uzun süre açık kalan kermeslerin haksız rekabete neden olduğunu belirterek, esnaf ve sanatkarların ticari faaliyetlerine zarar verdiğini öne sürdü. Palandöken, kermeslerin kayıtdışılığı arttırdığını vurgulayarak, “Kermes adı altında vergisiz, stopajsız satışlarla haksız rekabet ediliyor” dedi.

Safure CANTÜRK – TAKVİM


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz