Araç Kaza Sorgulama ‘OTOKONTROL’

16.06.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


Arac-Hasar-Kaydi-Sorgulama

 

Otokontrol 2. el araçların kaza kaydını sorgulamak için ”Otokontrol 5664” SMS Servisini kullanabilirsiniz.

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nce (TRAMER) 2009 yılı ağustos ayında devreye alınan ”Otokontrol 5664” SMS Servisi, ikinci el araça alacakları büyük kolaylık sağlıyor.

Sistemle, araç sahipleri, ikinci el araç alacak olanlar ya da kaza mağdurları, ”5664”e mesaj atarak, aracın kaza ve hasar durumuna ilişkin birkaç saniyede bilgi alabiliyor. Servis, aracın sigorta ve poliçe bilgilerine de ulaşmayı sağlıyor.

TRAMER Müdürü Mehmet Üst, Turkcell ve Vodafone operatörlerinde aktif olan sistemle, vatandaşlara saniyeler içinde istedikleri bilgiyle geri dönüş yaptıklarını söyledi.Sistemin aracın mevcut plakasından şasi numarasını tespit ettiğini ifade eden Üst, ”Aracın şasi numarasından hasar geçmişi araştırılıyor. Plaka ne kadar değişmiş olursa olsun, o şasiye ait aracın hasar geçmişine bakılıyor ve kullanıcılara saniyeler içinde cevap veriliyor. Sistemde trafik sigortalarında 2003 yılı ve sonrası, kaskolarda da 2004 yılı ve sonrası araçlar yer alıyor” dedi.

Sistemin trafikteki tüm araçları kapsamadığına dikkati çeken Üst, araçların yüzde 91’inin trafik sigortası bulunduğunu belirtti. Üst, sistem devreye alındığında, günde ortalama 20 bin sorgulama yapılmasını beklediklerini, çünkü yılda 3 milyon aracın el değiştirdiğini, bunların 2-3 kez sorgulanmasıyla bu rakama çıkılabileceğini düşündüklerini, ancak şu anda günlük 5 bin civarında sorulama yapıldığını anlattı.

İKİNCİ ELDE ALDATMANIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Sistemin hasarlı araçların gerçek piyasasını ortaya çıkarması açısından yararlı olduğunu belirten Üst, sistem devreye alınmadan önce hasarlı ve pert olmuş araçları hasarsız diye satanlar bulunduğunu, sistemin söz konusu kişilere fırsat vermediğini söyledi. Sistemle ikinci el satışlarında aldatmanın önüne geçildiğine dikkati çeken Üst, şunları söyledi:

”Artık hasarsız diye satamayacaklar. Bu da vatandaşın yararına. Bunları disipline etti diyebiliriz. Şimdi artık kimse aracının hasarını gizleyemeyecek. Sistem, tüketici lehine doğru bir piyasanın oturmasını sağlayacak önemli projelerden bir tanesi. Gerçekten hasarlı araçların hasarsız diye satışı çok oluyordu. Vatandaş mağduriyete uğruyordu. Bilinilirlik arttıkça hasarlı aracın satış fiyatı ile hasarsız aracın satış fiyatı ortaya çıkacak.’


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Sistemle, araç sahipleri, ikinciAraç Kaza Sorgulama ‘OTOKONTROL’: Araç Kaza Sorgulama ‘OTOKONTROL’ […]