Sponsor

Asgari Geçim İndirimi

gelir-testi

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ PARASI

 Asgari geçim indirimi, bir kişinin ya da bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan ücretin gelir vergisi ve diğer vergilerden muaf tutulması demektir. Bir kişinin çalıştığının karşılığında almış olduğu ücretin bir kısmı bu vergilerden muaf tutulur. Vergilerden muaf tutulan ve asgari geçim indirimi uygulanacak olan tutarın tespitinde bazı kriterler bulunur. Örneğin, eşi çalışan ya da çalışmayan veya 1,2 çocuk sahibi olan kişilerin asgari geçim indirimi tutarlarında farklılık olmaktadır. Bunun nedeni de 3 kişilik ya da 1 kişilik ailenin geçinebilmesi için gerekli olan tutarlarda da değişiklik olmasıdır.

 ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ PARASI NE KADARDIR?

 Asgari geçim indirimi çalışan gerçek kişiler faydalanabilmektedir. Faydalanabilecekleri oranlar her yıl devlet tarafından belirlenmektedir. 2013 asgari geçim indirimi asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte tespit edilmiş oldu. Buna göre 2013 yılında en düşük asgari geçim indirimi oranı 73,40 TL olarak tespit edildi. Bu ücret bekar ya da eşi çalışan bir ücretli için geçerlidir. Eşi çalışmayan ve 1 çocuklu ücretli ise 99,08 TL asgari geçim indirimi alacaktır.

 Sponsorlu Baglantilar
Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

Bu konuya hiç yorum yapılmadı

YORUM BIRAKIN

ADINIZ:
E-POSTA ADRESI:
YORUMUNUZ:

Bilgi: Web sitemiz SGK resmi sitesi değildir. SGK'nın resmi sitesi "sgk.gov.tr" dir.Sitemizde SGK haberleri,sgk borç sorgulama, iş ilanları ve iş haberleri gibi içerikler çeşitli özel ve resmi kaynaklardan derlenerek yayınlanmaktadır.