Askeriyede Çalışmak İçin Aranan Şartlar

27.07.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


soruMerak edilen tüm soruları ve doğru bilinen yanlışları sizler için derledik ve bir haber dizisi yazdık.Askeriyede çalışmak istiyorum fakat nasıl başvuracağım? Askeriyede sivil memur nasıl olunur? Kimler sözleşmeli er ve erbaş olabilir? Buyrun cevaplandıralım.

1) Kimler sözleşmeli er veya erbaş olabilir?Hangi şartlardan faydalanır?

  • EN AZ İLKÖĞRETİM OKULU MEZUNLARISÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER OLABİLİR
  • TERHİSİN ÜZERİNDEN 3 YIL GEÇMEMİŞ OLMALI, 26 YAŞINDAN GÜN ALINMAMIŞ OLANLAR
  • SÖZLEŞMELİ ERLER, 29 YAŞINA KADAR ÇALIŞTIRILABİLECEK
  • ÖNCE ÖN SÖZLEŞME, SONRA ANA SÖZLEŞME YAPILACAK
  • GÖREVDEN DOLAYI SALDIRIYA UĞRAYANLAR İYİLEŞİNCEYE KADAR İZİNLİ SAYILACAK
  • 45 GÜN YILLIK İZİN HAKKI OLACAK

 

2) Yedek subay iken sözleşmeli subay-astsubay olmak isteyenlere sicil notu şartı nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler ile yedek subay olarak askerlik hizmetini yapanlar veya yapmakta olanların bu görevlerinde aldıkları sicilin, sicil tam notunun % 85 veya daha üstünde olması şarttır. Halen bu görevlerde bulunanlar ile askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenlerin ayrıca, sıralı üstlerinden sözleşmeli subay olmaya layık olduklarına dair bu Yönetmelikte belirtilen olumlu nitelik belgesi almaları zorunludur.



 

3) Lise mezunları artık sözleşmeli astsubay olmayacak mı ?

“Sözleşmeli astsubay kaynaklarını; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının teklifi üzerine Genelkurmay Başkanlığınca tespit edilecek bölüm veya branşlarda fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarını bitirenlerden düzeltilmemiş nüfus kaydına göre;
a) Dört yıl veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi bitirenler için yirmi yedi yaşından,
b) Dört yıldan daha az süreli yüksek öğrenimi bitirenler için yirmi beş yaşından,
gün almamış olanlardan ve aynı şartları haiz uzman erbaşlardan, bu Yönetmelikte belirtilen diğer şartları haiz bulunanlar teşkil eder.”

Yeni düzenlemeye göre artık sadece yükseköğrenim görenler sözleşmeli astsubay olabilecektir. Sözleşmeli astsubay olabilmeden yaş sınırı yeni düzenlemede önlisans için 25, lisans için 27 olarak düzenlenmiştir.

 

4) Askeri kurumlara sivil memur alımında boy şartı kaldırıldı mı ?

Askeri kurumlara sivil memur alınırken, sağlık şartları açısından, “Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine” bakılmaktadır. Söz konusu yönetmeliğin 85. maddesinin 2. fıkrasında, 16 Temmuz 2008 tarihinde bir değişiklik yapılmıştır. Yapılan bu değişilik ile sivil memur alımında da, öğrenci alımında aranan boy şartının uygulanması hüküm altına alınmıştır.

Bu maddeye göre henüz sonuçlanmamış sivil memur alımlarında da boy şartının aranmaması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] EN AZ İLAskeriyede Çalışmak İçin Aranan Şartlar: Askeriyede Çalışmak İçin Aranan Şartlar […]