Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır

17.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ?

Türkiye’de erken emeklilik ve yüksek maaş almanın bazı formülleri vardır. Bunlardan birisi de ‘askerlik’ borçlanmasıdır. Erkek sigortalılara tanınan bu hak, er olarak geçen süreler ile yedek subay okulunda öğrenci olarak geçen sürelerin borçlanmasından ibarettir. Askerlik borçlanması toplumda tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle askerlik borçlanmasının nasıl yapıldığını ve kimlerin yararlandığını anlatmakta büyük fayda var.

ASKERLİK BORÇLANMASINDAN KİMLER YARARLANIR?

Askerlik borçlanmasından yararlanmak için adı üstünde öncelikle askerlik görevini yerine getirmek geriyor. Askerlik yapmayanlar, askerlikten muaf tutulanlar askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanması askerlik süresi kadar yapılabilir. Askerlik borçlanması kapsamında, er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin borçlanması mümkündür.

HANGİ SÜRELER BORÇLANDIRILAMAZ?

Askerlik borçlanmasından kimlerin yararlanacağı kadar kimlerin yararlanamayacağı da önemlidir. Askerlik borçlanması yapacak olan sigortalıların kendine ait işyeri veya şirket ortaklıkları varsa, bu kişiler Bağ-Kur’lu olarak değerlendirildiği için askerlik boyunca adlarına prim ödenirse, aynı süreler için borçlanma talebinde bulunamazlar.
Erbaş ve er statüsünde askerlik görevini yapanların 14 Kasım 1980 tarihinden itibaren bir ayını, 22.02.2014 tarihinden itibaren 15 gününü askerlik süresi olarak dikkate alınması gerektiğinden, bu süreleri aşan kısmı ile hastalık veya cezai bir sebeple uzayan süreler borçlandırılamaz.

ASKERİ OKULLARDAN ATILANLARIN DURUMU

Askeri okullarda okuyan öğrencilerle ilgili de borçlanma düzenlemesi bulunmaktadır. Buna göre, askeri liselerden mezun olduktan sonra hap okuluna giden veya Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına yüksek okullara devam edenlerin bu okullardan, disiplinsizlik veya başka bir nedenle ayrılanların sadece harp okulu veya yüksek okulda geçen süreleri borçlandırılır.Yine Türk vatandaşı iken askere alınan ve askerlik yükümlülüğünü yerine getirenlerin daha sonra Türk vatandaşlığından çıkmaları halinde de askerlik sürelerini borçlanma hakları vardır.

ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Askerlik borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) askerlik terhis belgesi ile başvurulması zorunludur. Öncelikle mükelleflerin, askerlik borçlanması formunu askerlik şubesinden doldurması gerekiyor. Formda, hangi tarihler arasında askerlik yapıldığı ve askerlikten sayılmayan günlerle ilgili bilgeler yer alır.
Askerlik sürelerini belirleyen bu formlar askerlik şubesi tarafından onaylanır. Onaylanan belgeler ise çalışanların en son çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu SGK müdürlüklerine sunulur. Ve belgelerin teslim edilmesi ile birlikte, borçlanma için süreç başlar.

BORÇLANMA TUTARI NASIL HESAPLANIR VE ÖDENİR?

Askerlik borçlanması için yapılacak ödemelerin tutarı her yıl değişmektedir. Borçlanma için yapılacak ödeme, askerlik borçlanması için yapılacak dönemdeki asgari ücret üzerinden belirlenen prime esas kazanç tutarının alt ve üst limitinden hesaplama yapılıyor. Yani prime esas kazancın günlük tutarının yüzde 32’si oranında belirlenen günlük rakamla borçlanılacak gün sayısı çarpılarak ödenmesi gereken tutar belirleniyor. Örneğin, 2017 yılı itibariyle askerlik borçlanmasının bir günü için ödenecek en düşük rakam 18.96 TL’dir.

Tutarın belli olmasının ardından sıra ödemeye geliyor. Bedelin bir ay içinde ödenmesi gerekiyor. Bir ay içinde ödenmezse sigortalının yeniden başvuru yapma zorunluluğu bulunuyor.

Askerlik borçlanması emeklilik yaşı ve emekli maaşı üzerinde önemli bir değişiklik sağlıyor. Örneğin askerden sonra ilk kez sigortalı olanların sigorta başlangıç tarihi öne çekiliyor. Bu durum ise sigortalılara daha erken emeklilik ve daha az prim ödeme imkanı getiriyor. Özellikle 8.09.1999 dan sonra ilk defa sigortalı olanlar için kıdem tazminatı, yaştan emeklilik ve emekli aylığının hesabında ciddi avantajlar sağlar. Bu nedenle, erkek sigortalılarını askerlik borçlanmasından yararlanmasında büyük fayda vardır.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz