Babalık İzni Ne Zaman Kullanılır?

10.10.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


babalık-izni-kaç-günBabalık izni nedir? Babalık izni kaç gündür? Babalık izni doğumun hemen ertesinde kullanılmak zorunda mıdır?Buyurun haberimizin detaylarında sorularımıza cevap arayalım.

2011 yılında yapılan düzenleme ile babalık izni 10 güne olmuştu. Peki bu 10 günlük iznin, doğumdan hemen sonra değilde, daha sonra veya istenilen zamanda kullanılması mümkün müdür?

657 sayılı Kanunun “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin B fıkrası şu şekildedir:

“(Değişik:13.2.2011-6111/106 md.) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”Dikkat edileceği üzere madde metninde, bir izin öngörülmesine rağmen bu iznin ne zamandan itibaren kullandırılacağı yönünde bir hükme yer verilmemiştir.

Ancak genel uygulamada, bir mazeret izni olarak adlandırılan babalık izni, mazeretin ortaya çıktığı andan itibaren uygulanmaktadır. Zaten hükmün konuluş amacı da, iznin mazeret sırasında kullanılmasına dönüktür.

657 sayılı Kanunun “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin B fıkrası şu şekildedir:

“(Değişik:13.2.2011-6111/106 md.) Memura, eşinindoğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

Dikkat edileceği üzere madde metninde, bir izin öngörülmesine rağmen bu iznin ne zamandan itibaren kullandırılacağı yönünde bir hükme yer verilmemiştir.

Ancak genel uygulamada, bir mazaret izni olarak adlandırılan babalık izni, mazaretin ortaya çıktığı andan itibaren uygulanmaktadır. Zaten hükmün konuluş amacı da, iznin mazaret sırasında kullanılmasına dönüktür.

Bir başka konu : PTT personel alımı


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] 2011 yılında yapılan düzenleme ile babalık izni 10 güne olmuştu. Peki bu 10 günlük iznin, doğumdan hemen sonra değilde, daha sonra veya istenilen zamanda kullanılması mümkün müdür?<br Babalık İzni Ne Zaman Kullanılır?: Babalık İzni Ne Zaman Kullanılır? […]