Çalışan Annelerin Doğum İzni

01.10.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


dogum-borclanmasıUzun süredir gündemi meşgul eden ve çalışan annelerin dört gözle beklediği doğum izni sürelerinde bazı gelişmeler yaşanıyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Bakan ÇELİK : “Doğum izninin 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. ’20 hafta’ diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor. Bu daha esnek olabilir. 18 hafta dileyen kullanabilir veya karşılıklı anlaşarak o da olabilir, değerlendirilebilir.” dedi.

DOĞUM İZNİ 18 HAFTAYA ÇIKABİLİRÇalışan kadınlara halen 16 haftalık doğum izninin uygulandığını anlatan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, izin süresinin 18 haftaya çıkarılması yönünde talep olduğunu hatırlattı. İzin süresine ilişkin çeşitli görüşlerin ortaya konulduğunu vurgulayan Bakan Çelik, şunları söyledi: “Şu anda zaten 16 hafta olarak uygulanıyor doğum izinleri, bunun 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. ’20 hafta’ diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor. Bu daha esnek olabilir. 18 hafta dileyen kullanabilir veya karşılıklı anlaşarak o da olabilir, değerlendirilebilir. Öyle bir teklif de geldi bize Çalışma Meclisi’ndeki görüşmelerimizde. Acaba 18 haftayı kesin değil de 16 haftanın üzerindeki süre işverenle ilgili çalışan kadının anlaşması çerçevesinde olabilir mi gibi yaklaşım içerisinde olanlar oldu. Bunların hepsi değerlendirilebilir. Tekrar ediyorum, bu düzenlemedeki amaç; kadın istihdamını düşürmek değil. Kadın iş gücüne katılım son yıllarda büyük artış içerisinde. Kadının iş gücüne katılımı yüzde 32’lerde. Bu artıyor, inşallah istihdam stratejisi çerçevesinde bizim hedefimiz kadın istihdamını yüzde 38’lere çıkarmak. İnşallah onları önümüzdeki dönem içerisinde sıkı bir takiple bu oranları yükseltmeye devam edeceğiz.”

Bir diğer yazımızda konu : Doğum İzni Hesaplama


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Uzun süredir gündemi meşgul eden ve çalışan annelerin dört gözle beklediği doğum izni sürelerinde bazı gelişmeler yaşanıyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan ÇELİK : “Doğum izninin 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. ’20 hafta’ diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü iÇalışan Annelerin Doğum İzni: Çalışan Annelerin Doğum İzni […]