Çalışanlar Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alacak ?

20.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


emeklimaasBugün Gazetesi yazarının haberine göre

10. Kalkınma Planı’nda 13,5 milyon çalışanı çok yakından ilgilendiren bir düzeltme kararı da yer aldı.

Şuanda kullanılan sistem oldukça garip bir işleyişi var;eğer maaşınız belli bir düzeyin altında ise çalışma süreniz uzadıkça daha az emekli maaşı almaya hak kazanıyorsunuz!.. Yani bu demek oluyorki DAHA ÇOK İŞ DAHA AZ PARA!..

Sonunda  bu işede el atıldı.Yeni gelecek sistemde daha uzun süre çalışanın daha fazla maaş almasını öngören  hususlar bulunmakta.Bu sıkıntılı zamanlarda bu haber oldukça rahatlatıcı olacaktır.Peki ya sistem nasıl işliyordu bir göz atalım:

Mevcut nasıl işliyor?

Halihazırda, çalışanların emekli aylıkları, aylıkbağlama oranı ile ortalama kazancın çarpımıyoluyla belirleniyor.
31 Aralık 1999 öncesi dönemde çalışma süresine göre yüzde 70-76 olan aylık bağlama oranı, 1 Ocak 2000-30 Eylül 2008 arası dönemde yüzde 65’e düşürülürken, bu tarihten sonra ise oranyüzde 50’ye çekiliyor.

2008 yılından sonra uygulanan aylık bağlamaoranı daha düşük olduğu için, bu tarihten sonra çalışılan her yıl gelecekte alınacak emekli aylığında azaltıcı etki yaratıyor.

Bu kapsamda, 2 bin 700 liranın altında brütkazanç elde eden sigortalı çalışanların ileridealacağı emekli maaşı, çalıştığı her yıl başına düşüyor.Öyle ki, asgari ücretle çalışanların gelecektealacakları emekli maaşlarındaki düşüş her yıl için 22-23 lira olurken, asgari ücretin üzerinde kazancıolanların emekli maaşlarındaki erime daha dabüyük rakamlara ulaşıyor.

Ve Planlanan Yeni Düzenleme

10. Plan’daki ifade şöyle: “Aktif-pasif oranını ve aktüeryal dengeyi iyileştirmek amacıyla emekli aylığıhesaplamalarında kullanılan parametreler, kişilerin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasınıteşvik edecek şekilde düzenlenecektir.”

Bu ifadeden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak çeşitli değişikliklerle, Ekim 2008’den bu yana çalışanların maddi kaybına neden olan aylık bağlama oranının yenidenbelirleneceği anlaşılıyor.

Bu durum, 15,8 milyon çalışanın yüzde 85’ini oluşturan 2 bin 700 liranın altında brüt kazanç elde eden 13,5 milyon kişinin zarar görmesini engelleyeceği gibi devletin kayıt dışı ile mücadelesindeönemli kazanımlar elde etmesini sağlayacak.

Öyle ki, mevcut sistemde birçok çalışan, emekli aylığı olumsuz etkilenmesin diye sigortalılık süresi veprim gününü tamamlayınca kıdem tazminatını alarak işinden ayrılırken, bir süre sonra kayıt dışı çalışmaya başlayıp emeklilik yaşını tamamlamayı bekliyor. Bu durumda da, kaybeden aslında vergive çeşitli gelirleri düşen devletimiz oluyor.

Çalışanı Unutmadılar

Yüksek refah seviyesine ulaşılmasında, yenilikçi üretim, istikrarlı yüksek büyümenin sağlanmasındave yaşanabilir mekan ve sürdürülebilir çevre oluşturulmasında yol haritası niteliğindeki konulara değinilen 10. Kalkınma Planı’nda, geçmişte yapılan düzenlemelerdeki uyumsuzluklardan ötürü zarar gören çalışan vatandaşlarımız da unutulmuyor.

Bu kapsamda, yapılacak değişikler ile çalışanların emekli olduklarında karşılaşacakları maddi mağduriyetler giderileceği gibi kayıt dışı ile mücadelede ülkemizin önemli kazanımlar elde edeceği de görülüyor.

memurhaber


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz