Doğum Bildirimi

24.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


dogum-bildirimi

Doğum Bildirimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğum bildirimi, doğumu belgeleyen bir belge ile yapılabildiği gibi sözlü olarak da yapılabilmektedir. Eğer doğum olayı yurt dışında gerçekleşmiş ise birkaç alternatif yol mevcuttur. İlk olarak doğum bildirimi için alınan belge direk olarak konsolosluklara iletilebilir. İkinci yol ise alınacak belge ve bu belgenin Türkçeye çevrilmiş nüshasını, ebeveynlerin nüfus kayıtlarını gösteren belgeler ve çocuğa konulan ismin belirtildiği dilekçenin posta ile Nüfus Müdürlüklerine taahhütlü olarak  gönderilmesidir.


Doğum Bildirim Süresi Ne Kadar?

Doğum bildirimi ülkemizde bir zorunluluktur. Dünyaya sağ bir şekilde gelen her çocuk 30 gün içerisinde Nüfus Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Eğer çocuk gözlerini yurt dışında açtı ise bu süre 60 güne uzamaktadır. Yurt dışında doğum bildirimi dış temsilciliğe (konsolosluklara) yapılmaktadır.

Doğum Bildirimini Kimler Yaptırabilir?

 Doğum bildirimini anne veya baba yaptırabilir. Bunların olmaması durumunda büyük anne, büyük baba ya da ergin kardeş doğum bildirim işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunların hiç birinin olmaması durumunda çocuğu yanında getiren kişiler tarafından işlemler gerçekleştirilebilir. Bu kişiler doğum bildirimini resmi belgelerle veya sözlü olarak yaptırabilirler.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Doğum Bildirimi Nedir? Nasıl Yapılır? Doğum bildirimi, doğumu belgeleyen bir belge ile yapılabildiği gibi sözlü olarak da yapılabilmektedir. Eğer doğum olayı yurt dışında gerçekleşmiş ise birkaç alternatif yol mevcuttur. İlk olarak doğum bildirimi için alınan belge direk olarak konsolosluklara iletilebilir. İkinci yol ise alınacak belge ve bu belgenin TürDoğum Bildirimi: Doğum Bildirimi […]