Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır

12.08.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum


soru

Doğum borçlanması nedir?

Kimler doğum borçlanması hakkından yararlanarak prim günlerine saydırabilir?

Kaç çocuktan sonra doğum borçlanması başlar?

Bu ve benzeri soruları merak ediyorsanız haberimizin detaylarına göz atabilirsiniz.

1- Doğum Borçlanması Nedir?

Kadın çalışanlar, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası8 hafta, çoklu doğumlarda doğumdan sonraki 10 hafta istirahatlı kaldıkları sürede işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna raporlu olarak bildirilir ve primleri kurum tarafından ödenmez.

Bu sürelerde sigortalı SGK’ dan geçici iş göremezlik ödeneği alır. Ancak bazı işverenler sigortalısını bu sürelerde fiilen çalıştırmasa bile, atıfet kabilinden ücret ödemesi yapıyorsa, yani çalıştırmadan ücret ödemeye devam ediyorsa SGK’ ya ücretlerini ve günlerini bildirim yapmaya devam etmek zorundadır.2-Kimler doğum borçlanması yapabilir?

SSK kapsamında sigortalı olan kadınlar doğum borçlanması yapabilirler.

Bu kapsamdaki kadın sigortalının, doğum borçlanması yapabilmesi içinde doğumun ilk sigortalı olduğu tarihten sonra meydana gelmesi gerekmektedir.

 

Son eklenen torba yasa ile birlikte bu haktan emekli sandığı ve bağ-kur ve kendi prim ödemesini yapan kadınlarda yararlanmaya başlayacak.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır?

Doğum borçlanması, sigortalıların veya hak sahiplerinin primleri esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama, borçlanma yapılmak istenildiği dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır.

 

Bir başka yazımızda sizlere DOĞUM YARDIMI PARASI NASIL ALINIR? konusunu anlatıyoruz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz