Doğum Borçlanmasının Faydaları Nelerdir?

25.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


dogum-borclanması

Doğum borçlanması 1.10.2010 tarihindeki kanunla çıkarılmıştır. Doğum borçlanması, erkeklerde olan askerlik  borçlanması uygulamasına benzemektedir.  Devlet, kadın ve erkek arasında eşitlik sağlamak için çıkarmış olup, Doğum borçlanması, kadınların doğum nedeniyle sigorta dışında        kaldıkları süre zarfında borçlanmalarına denir. Eğer çalışan kadın iş yerinden ayrıldı ise ve bu ayrılış süresinden sonra en fazla 300 gün içerisinde doğum yapar ve doğurdu çocuk hayatta kalır ise işten ayrıldıktan sonra geçen süre ve doğum yapılan süre arasında borçlanabilir.


Doğum Borçlanması Ne İşe Yarar?

Sigortalı kadın emeklilik için yaşını doldurmuş ancak prim gün sayısı eksik ise, kadının doğum borçlanmasına başvurması kendi lehine olacaktır.  Özetle gerekli olan yaş gününüz dolmuş ve yaklaşık 300 gün civarında prim gün sayınız kaldı ise emekli olmak için doğum borçlanmasına başvurabilir, ve primlerine 300 gün eklenerek emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanmasının Sınırı Var mı?

Doğum borçlanmasının bir sınırı vardır. Bu sınır en fazla 2 çocuk ve 1440 gün olarak belirlenmiştir. Doğum borçlanmasında yaş sınırı kesinlikle yoktur, 18 yaşının altı da olsanız bile doğum borçlandırılması sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca doğum borçlandırması ödemelerini merak ediyor iseniz, doğum borçlandırması asgari ücrete göre değişmekte olup, son asgari ücrete göre hesaplama yapacak olursak yaklaşık değer olarak buğun itibari ile doğum borcu olan kadın borcu olan her ay için yaklaşık olarak 300 liranın biraz üzerinde bir tutar ödemesi yeterli olacaktır.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Doğum borçlanması 1.10.2010 tarihindeki kanunla çıkarılmıştır. Doğum borçlanması, erkeklerde olan askerlik  borçlanması uygulamasına benzemektedir.  Devlet, kadın ve erkek arasında eşitlik sağlamak için çıkarmış olup, Doğum borçlanması, kadınların doğum nedeniyle sigorta dışında        kaldıkları süre zarfında borçlanmalarına denir. Doğum Borçlanmasının Faydaları Nelerdir?: Doğum Borçlanmasının Faydaları Nelerdir? […]