Doğum İzni Hesaplaması

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


dogum-izni

Doğum izni; Hamile olan bayanın doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta izin olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni verilmektedir.  Kadın doğumdan önce verilmiş 8 haftanın 3 haftasını kullanarak kalan 5 haftayı doğumdan sonraya aktarabilmektedir. Fakat bunun için doktorunun onayı gereklidir. Bilinmesi gerekir ki hamile olan hiç bir kadının “ ben doğuma kadar çalışacağım” demeye hakkı yoktur.


Doğumun son 3 haftasını kalmasıyla birlikte doğum iznine çıkmaları zorunludur.  Kadının doğumdan önce ve sonra kullandığı 16 hafta boyunca maaşından kesinti yapılmamaktadır. Fakat kadın isterse 6 aylık ücretsiz  izine çıkabilir. Ücretsiz izine çıkıldığında maaş ödemesi alamaz. İleride doğum borçlanması yaparak ücretsiz izinli olduğu günlerin prim ödemesini yapabilir.  Hamile olan kadınlar genelde hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını yanlış bilmektedirler. Bu yüzden de doğumdan önce izinlerini hep yanlış kullanmaktadırlar.  Kanunen doğumdan önce 8 hafta izin kullanın diyor. Normal gebelik 40 haftadır.

Buna göre doğumdan 8 hafta öncesi 32. Haftaya denk gelmektedir.  En son görülen adet gününe göre 31 hafta beş günlük hamile olan bayan 32 haftalık gebe değildir. 31 hafta beş günlük gebedir. Bilinmesi gerekir ki 31 haftalık gebe olan bir kadının henüz doğum gününe 8 hafta 2 gün vardır. Doğum izni hesaplamak kolay ve basittir. Hamile kalınmadan önce ki adet gününüzden başlayarak şuan hamilelikte kaçıncı ayda olduğunuzu hesaplayarak doğum yapacağınız  günü öğrenmiş olursunuz ve bu hesaplamaya göre doğum öncesi izninizi kullanabilirsiniz.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz