Doğum Yapana Nöbet Muafiyeti

22.08.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


kadın2 Ağustos’ ta ,Torba Kanunla 2 yıl süreyle gece nöbetinden muafiyet hakkı getirildi.Bu hak ,”bu tarihten sonra doğum yapanlara uygulanır”şeklindeki işlemler doğru değildir.

6495 sayılı Torba kanunla getirilen yeni hak şu şekildedir:

657’nin 101. maddesi

“Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi halinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her halde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.”

Maddede geçen 1 yıl ibaresi 2 yıla çıkarılmıştır. Kanun, 2/2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.Kanun her ne kadar Ağustos ayında çıkmış olsa da, geçen yıl doğum yapmış anneler de bu haktan yararlanabilir. Bu haktan yararlanabilmek için “2 Ağustos 2013’ten sonra doğum yapmış olma zorunluluğu” bulunmamaktadır. Genel hukuk kurallarına göre, şuan için doğumdan sonra 2 yılını doldurmamış olan tüm kadın memurlar bu haktan yararlanabilir. Daha önceki uygulamalar da bu şekildedir.

Örneğin, 2011 yılında çıkarılan torba kanun sırasında, bayan memurun “doğumdan sonra verilen 1 yıl aylıksız izin alma hakkı”, 2 yıla çıkarılmıştır. Devlet Personel Başkanlığı çıkardığı 2 Seri Nolu Tebliğde, o tarih itibariyle 1 yıllık aylıksız iznini kullanan personelin talep etmesi halinde izin süresinin 2 yıla çıkarılması gerektiğini belirtmiştir.

Uygulamaya esas işlemlerde buna göre hareket edilmesi ve memur arkadaşların mağdur edilmemesi gerekmeketdir.

Soru-soru ve görüşleriniz için yorum kısmına yazınız.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] “Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi halinde hamileliğin yirmidöDoğum Yapana Nöbet Muafiyeti: Doğum Yapana Nöbet Muafiyeti […]