Doğum Yardımı Parası

08.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


dogum-borclanmasısgkhizmetsorgula.com olarak sizlere sosyal haklarınız hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: Yeni çocuk sahibi olan ailelere verilen doğum yardımı parası nasıl alınır? Kimler bu yardımdan faydalanbilir? Doğum yardımı parası ne kadardır? Kaçıncı çocuğa devlet doğum yardımı parası veriyor? Doğum yardımı parası alabilmek için nereye başvurmak gerekiyor?  Buyrun soru ve sorunlarınızı yanıtlayalım.

Soru : Doğum yardımını kimler alabilir?

Cevap:

Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere doğum yardımı ödeneği verilir. Ancak memurların çoğu, bu yardımı almayı unutmaktadırlar.

Soru : Doğum yardımı ödeneği ne demektir ve ne kadardır?

Cevap:

Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda verilen ödenektir.

Bu düzenlemeye, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 207 nci maddesinde yer verilmiştir.

2013 yılı ilk altı ayı için belirlenen aylık katsayısına göre bu miktar: 184,60 TL’dir.

Soru : Doğum yardımı ödeneği kimlere verilir?

Cevap:

Bu ödenek, çocuğu dünyaya gelen memura verilir.

Eşlerden her ikisinin de Devlet memuru olması halinde, ödenek yalnızca babaya verilir.

Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise memura yalnızca aradaki fark ödenir.

Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir.

Doğum yardımı parasından kesinti yapılır mı?

Cevap:

Doğum yardımı ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir.Bu yardım borç için haczedilemez.

Soru : Birden fazla çocuğum var ödeme miktarı değişirmi?

Cevap:

Doğumda birden fazla çocuk olması halinde, çocuk sayısına bağlı doğum yardımı yapılacağına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Doğum yardımı, çocuk sayısına değil çocuğun dünyaya gelmesine bağlanmıştır. Doğumda birden fazla çocuk olması halinde de doğum yardımı miktarı aynı olacaktır.

Doğum olayı nedeniyle yapılan bu yardım, çocuğun canlı ya da ölü doğmuş olmasına da bağlı değildir. Ölü doğum yapılması halinde de bu yardımın ödenmesi gerekir.

Doğumun erken ya da geç gerçekleşmiş olmasının, normal ya da sezeryan doğum olmasının ödeneğin ödenmesine herhangi bir etkisi yoktur.

Soru : Doğum yardımı almak istiyorum fakat nasıl yararlanılır bilmiyorum?

Cevap:

Doğum yardımından faydalanabilmek için bu durumun belgelendirilmesi gerekir. İlgili sağlık kuruluşundan alınacak doğum raporu ya da çocuğa ait nüfus cüzdanı ile bunun belgelendirilmesi mümkündür.

Doğuma ilişkin söz konusu belgelerin, doğum yardımı ödeneğinden yararlanma talebini içeren bir dilekçeyle, memurun çalıştığı kuruma vermesi, ödeme yapılması için yeterlidir.

Soru : Doğum yardımına ne zaman hak kazanılır?

Cevap:

Doğum olayının gerçekleştiği tarih itibariyle doğum yardımına hak kazanılır. Doğum yardımı, doğumun gerçekleştiği gün için geçerli olan katsayı esas alınarak ödenir.

31 aralık tarihinde doğum yapıldığında, müracaat izleyen yılda yapılırsa bile doğum yardımı, 31 aralık tarihinde geçerli olan katsayıya göre yapılacaktır.

Doğum yardımı hakkından, belgelendirmek suretiyle yıllar sonra yararlanılması da mümkündür. Bu ödeneğe hak kazandıktan sonra 5 yıl süre içerisinde, memurların kurumlarına müracaat ederek bu yardımdan yararlanabilecekleri değerlendirilmektedir.

Soru :  4/B ve 4/C sözleşmeliler doğum yardımı alabilir mi?

Cevap:

Doğum nedeniyle 4/B ve 4/C sözleşmeli  personele,  Devlet memurlarına verilen doğum yardımı ödeneği verilmemektedir. Bu personele doğum nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu ödenek, doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık süreler için, çoğul gebelik olması halinde ise doğumdan önceki 10 haftalık süre için verilir.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere süt izni kaç saat konusunu anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] sgkhizmetsorgula.com olarak sizlere sosyal haklarınız hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: Yeni çocuk sahibi olan ailelere verilen doğum yardımı parası nasıl alınır? Kimler bu yardımdan faydalanbilir? Doğum yardımı parası ne kadardır? Kaçıncı çocuğa devlet doğum yardımı parası veriyor? Doğum yardımı parası alabilmek için nereye başvurmak gereDoğum Yardımı Parası: Doğum Yardımı Parası […]