Doğum yardımı ve Süt Emzirme Parası Arttı

07.01.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum


Doğum yardımı ve Süt Emzirme Parası Arttı

Asgari ücretteki artışlar bu yıl doğum yapacak annelerin devletten daha fazla para almasını sağlayacak. Annelere yapılan başlıca ödemeler olarak öne çıkıyor. Bu ödemeler süt, emzirme, çocuk parası ve doğum yardımı olarak adlandırılıyor. Örneğin ilk çocuğunu doğuran annelere 300, ikinci çocuğunu doğuranlara 400, üçüncü çocuğunu doğuranlara da 600 lira çocuk yardımı veriliyor. Bu yardımı almak için, Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara T.C. Kimlik Numarası ile başvurmak yeterli oluyor.

SÜT PARASINA ZAMAnnelere bir de “süt ve emzirme parası” ödeniyor. Bu ücret geçtiğimiz sene 133 liraydı, asgari ücrete gelen zamla birlikte bu ücret 2018’de 149 liraya yükseldi. Bu para için de bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne doğum raporunuzla birlikte başvurabilirsiniz. Ayrıca anneye işgörmezlik raporu için de ücret ödeniyor. Annenin maaşına göre değişen bu ücret doğum izni yani 112 gün üzerinden hesaplanıyor. 2017’den en düşük doğum raporu parası 4 bin 424 lirayken, 2018’de bu rakam 5 bin 50 liraya yükseldi.

DOĞUM RAPORU VE ÇOCUK PARALARI PTT’DEN ALINIYOR

 Kamu kurumlarında çalışanlar kurum mutemetlerine doğum belgelerini vererek doğum yardımını alabilirler.

Tüm bu ödemeler PTT’ye yatıyor. Annenin telefonuna, ödenen ücretle ilgili bir SMS geliyor. Bu SMS’le birlikte PTT’ye, gidiliyor. Annenin adına açılan hesaba yatan ücretleri anneler nüfus kağıdıyla alabiliyor.

İlerleyen günlerde doğum yardımı parasının artması gündemde. Bu konuyu takip etmenizi öneririz. Geçmiş yılların doğum parasını almak içinde bu kurumlara başvurabilirsiniz eğer sonuç alamazsanız bimere şikayet edebilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz