E-Devlet Şifrem Yanlış

25.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


e-devlet-giris

E-Devlet şifresini PTT den alan vatandaşlar belirli periyotlarla şifrelerini değiştirmek zorundadır. Sistem belli bir süre geçtikten sonra şifrenizi değiştirmeden giriş yaptırmaz. Sürekli değiştirdiğiniz şifrenizi unutma olasılığınız daha fazladır. Bu nedenle e-devlet şifrem yanlış yada e-devlet şifremi bilmiyorum gibi aramaların giderek arttığını biliyoruz. Buna çözüm olarak vatandaşların e-devlet şifrelerini panellerine girip akılda kalıcı ama basit olamayan şifreler ile değiştirmelerini. Yada var olan şifreleri not defterinize veya unutmayacağınız bir yere yazmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece internete girdiğinizde e-devlet işlemi yapmak istediğinizde şifrenizi bilemseniz bile e-posta adresinizden veya not defterinizden şifrenizi yazıp E-Devlet’e  giriş yapabilirsiniz. Bu pratik bir çözüm olabilir. yada e devlet paneline giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.


Unutmayın E-Devlet şifrenizi unutursanız bunun cezası da size kesiliyor ve yeni bir E-Devlet şifresi almak için PTT ye 10 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor PTT şubesine o yüzden güvenle saklayabileceğiniz bir yerde ve basit bir şifreleme olmadan akılda kalıcı bir şifreleme yapınız. E-devlet işlemleri şifre işlemleri için bir hat ALO 160 açıldı. Burayı arayıp yardım alabilirsiniz eğer E-Devlet girişlerinde sorun yaşıyorsanız E-Devlet ve şifre işlemleri ile tüm sorularınızı bu hattı kullanarak iletebilirsiniz.

E-Devlet işlerinin aslında online olarak tek bir kalemde yapılması olumlu bir gelişme. Böylelikle SSK nuamran neydi? Bağ-Kur numaram neydi? gibi sorulara gerek kalmadan her şeyin nuamrası kendi T.C. kimlik numaramız oluyor. Böylece yüzlerce yerin abonelik numarasını ezberlemek yerine tek T.C. Kimlik nuamramızı ve E-Devletşifresini unutmamamız yeterli kalıyor. Bu nedenle sisteme insanlar alışana kadar bu aksilikler sürekli yaşanacaktır. Fakat dediğimiz konuya bahsi geçen ilk geçici şifreniz karmaşıktır. Onu mutlaka güncelleyiniz akılda kalıcı basit olamayan bir şifre seçiniz eğer kaybederseniz dediğimiz gibi PTT şubesine gidip 10 tl daha ödemek zorunda kalıcaksınız. insanlara tam olarak sistemi tanıtmadan e-devlete geçiş yapıldıgından bu sorunlar hep olmaktadır.

E-Devlet girişi için tıklayın

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz