E-Devlet Üzerinden Kimlik Numaranız İle Yapabileceğiniz İşlemler

25.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


e-devlet-giris

E-Devlet uygulaması geçtiğimiz yıllarda hizmete girmiş ve Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşlarına herhangi bir kamu kuruluşuna giderek yapılan tüm işleri, internet ortamı üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan bir elektronik devlet hizmetidir. Bir nevi E-Devlet Kapısıdır.  Bu devlet hizmetlerinin içerisinde, devletin kamu kuruluşlarının verdiği bir çok hizmeti, vatandaşların internet üzerinden normal kamu kuruluş belgesinin aslı şeklinde alınmış gibi kullanılacak şekilde almasını sağlamaktadır.

T.C. kimlik numarası ile e-devlette işlemle yapma


E-Devlet uygulaması üzerinden işlem yapabilmek için Şifre almanız gerekmektedir. Bu şifreleri PTT,elektronik imza sağlayan kurumlardan veya GSM operatörlerinden alabilirsiniz. Turkiye.gov.tr ye ilk  sizden T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi istemekte. Size verilen bilgiler doğrultusunda bu kutuları doldurduktan sonra Gönder butonuna basarak sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz.

Tc kimlik no ile e devletten işlem yapılması ve yapılan işlemler

E-devlet sistemi üzerinde yapılabilen işlemler Şahsa ait bilgi doğruluğu, hangi sosyal güvenlik kuruma bağlı iseniz o kurumdan hizmet, kesinti,ödeme,tescil gibi bilgileri öğrenebilir,tapu sorgulayabilir, hisse oranlarını öğrenebilir, çocuklarınızın ders notuna kadar her bilgisini görebilir, çalışma bakanlığından çalışma izini alabilir, plaka sorgulayabilir, trafik cezası,taşıt bilgisi veya trafik ceza puanı bilgisi gibi işlemleri sorgulayabilirsiniz. Bunun haricinde hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu ve rapor parası işlemlerini öğrenebilirsiniz.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz