E-SGK Evrak Kayıt ve Takibi

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


sgk_evrak_takibi

E-SGK uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu’nun altyapısını elektronik ortamda sunduğu bir hizmettir. Çalışanlar ve emekliler SGK’daki işlemlerinin çoğunu kuruma gitmeden halledebilme imkanı sunar. E-Devlet kapısı olan www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirler. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) sisteminde prim günlerini hesaplama, fatura ödeme, kredi kartı bilgileri gibi birçok işlem internet üzerinden yapılabilmekte, bu da vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bu hizmetlerin haricinde E-SGK evrak takibi de yapılmaktadır. Bu hizmeti kullanan vatandaşlar SGK’daki evraklarını internet üzerinden TC. Kimlik numaraları ile sorgulayabilir, evrakların hangi birimde, ne aşamada olduğunu takip edebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesinden emekliler maaş kesintilerini, maaş zamlarını öğrenebilirler. Emekliler tekrardan çalışmak isterlerse hangi yasal şartlar altında çalışabilecekleri ve emekli olduktan sonra çalışma şartları hakkında bilgi alabilirler. E-SGK evrak takibi yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesine giriş yapın. Daha sonra uygulamaya giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı girin.


Giriş işlemi tamamlandıktan sonra ana sayfa karşınıza gelecektir. Yukarıda sıralanmış olan kurumsal ve mevzuat butonlarının alt kısmından E-SGK butonunu bulun ve tıklayın. Tıklandıktan sonra karşınıza e-bildirge, hak sahipliği, e-eczane, prim sorgulama gibi uygulamaların butonlarını göreceksiniz. Bu butonların içinden evrak takibe tıklayın. Sağ bölümde 2022 sayılı evrak takibini göreceksiniz.

Yapmak istediğiniz işlemi seçerek öğrenmek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. E-SGK sayesinde 4-C emeklilik işlemleri takibi, evrak takibi ve kayıt takibi ve sigortalı emeklilik evrak takibi gibi işlemleri yapabilirsiniz. E-SGK tarafından gerçekleştirilen bu sistem oldukça güvenli ve kullanışlıdır. Bilgisayar kullanımı bilen herkes E-SGK hizmetlerinden yararlanmaktadır.

E-SGK Evrak Takip Uygulamasına Gitmek İçin Tıklayın

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz