Ehliyetimin Ceza Puanı Var mı?

29.07.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


soruEhliyet ceza puanı nedir? Ehliyet ceza puanı araba sigortasını etkilermi? Kırmızı ışıkta geçtim,ehliyetime ceza puanı gelir mi? Ehliyetimin ceza puanı olduğunu nasıl öğrenebilirim ? Ehliyet ceza puanları silinebilir mi?

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

E-Devlet sisteminin kullanıma açılmasıyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinde bulunan ehliyet ceza puanı sorgulama bölümü kaldırılmış olup, E-Devlet üzerinden hizmet vermektedir. Öncelik bu işlemi yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise, E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? bölümünden şifrenizin nasıl alınacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.E devlet şifreniz var ise öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine girip daha sonra ilgili bölümden giriş yapıyorsunuz. Bildiğiniz üzere ceza puanı karayolları ve trafik kanunun suç saydığı bir takım nedenlerden dolayı sürücülere uygulanır. Trafik suçunu işlediğiniz tarihten itibaren geriye doğru toplam 100 ceza puanınız var ise sürücü belgeniz yaklaşık olarak iki ay süre ile geri alınmakta ve mecburi bir eğitime girmek zorundasınız.

Aynı yıl içerisinde eğer 2. Defa benzer bir suç izlerseniz 4 ay süre ile ehliyetinize el koyulacak ve psiko teknik bir değerlendirmeye girmeniz gerekir ve ilgili uzman sizi muayeneye tabi tutacaktır. Eğer muayenenin sonucu olumlu olur ve herhangi bir engel görülmezse ehliyet belgeniz size teslim edilir. Eğer benzer nedenlerden dolayı 3.kez 100 puanı doldurursanız sürücü belgeniz tamamen iptal edilir ve geri verilmez. Benzer şekilde asli kusurlu olarak ölüme sebebiyet ile suçlanırsanız sürücü belgenize bir yıl süre ile el konulmaktadır.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulamak için Tıklayın


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] E-Devlet sisteminin kullanıma açılmasıyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğünün siteEhliyetimin Ceza Puanı Var mı?: Ehliyetimin Ceza Puanı Var mı? […]