Emekli Maaşı Hesaplaması Değişti

21.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


paraEmekli maaşı nasıl hesaplanır? Emekli olacaksınız fakat ne kadar maaş alacağınızı bilmiyorsanız işte hesaplama yöntemi.Eski sisteme göre çok çalışan daha düşük emekli aylığı alıyordu.Fakat yapılan yeni düzenlemeler sonucunda bu adaletsizlik ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Çalışma süresi uzadıkça, ileride bağlanacak emekli aylığını düşüren sistem değişiyor. Artık uzun süre çalışan daha fazla maaş alacak.

Üç milyon çalışanı etkileyecek maaş sistemi

Çalışanların emekli olduklarında alacakları maaşlara düzenleme geliyor. Artık çalıştıkçaemeklilik maaşı düşmeyecek. Aylık brüt maaşı 2 bin 700 liranın altında olanların, çalıştıkça emeklilik maaşını düşüren emekli aylığı bağlama sistemideğişiyor. Yeni düzenlemeyle uzun süre çalışandaha yüksek emekli maaşı alacak. Yaklaşık 13.5 milyon çalışanın kaderini etkileyecek düzeltmekararı, Türkiye’nin 2018′e kadar izleyeceği yolharitasını gösteren 10. Kalkınma Planı’nda yer aldı.ORANLAR YENİLENİYOR

Yapılması planlanan yeni düzenlemede, “Aktif-pasiforanını ve aktüeryal dengeyi iyileştirmek amacıylaemekli aylığı hesaplamalarında kullanılanparametreler, kişilerin çalışma hayatında dahauzun süre kalmasını teşvik edecek şekildedüzenlenecektir” şeklinde ifade edildi. Buna göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, Ekim 2008′den bu yana sistemi bozan aylık bağlama oranıyeniden belirlenecek. Mevcut sistem, 2 bin 700 liranın altında brüt kazanç elde eden sigortalıçalışanların ileride alacağı emekli maaşını, çalıştığı her yıl başına düşürüyor. Asgari ücretleçalışanlarda düşüş her yıl için 23 lira, asgari ücretin üzerinde kazancı olanlardaki erime daha da büyük rakamlara ulaşıyor.

PARA HER YIL DAHA ÇOK ERİYOR

Çalışanların emekli aylıkları, aylık bağlama oranıile ortalama kazancın çarpımı yoluyla belirleniyor.31 Aralık 1999 öncesi dönemde çalışma süresine göre yüzde 70-76 olan aylık bağlama oranı 1 Ocak 2000-30 Eylül 2008 arası dönemde yüzde 65′e düşürüldü. Bu tarihten sonra ise oran yüzde 50′ye çekildi. 2008′den sonra uygulanan aylıkbağlama oranı daha düşük olduğu için, bu tarihten sonra çalışılan her yıl emekli aylığını düşürücü rol oynadı.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz