Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasak mı?

25.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


emeklilerin çalışması yasak mı?

Emeklilerin çalışması yasak mı?

 Emekli olan vatandaşların aldıkları maaşla geçinememesi veya çeşitli nedenlerden dolayı çalışmayı gereken durumlar olduğundan bu soru sıkça sorulan sorulardan biridir. Peki emekli olan vatandaş emekli olduktan sonra çalışması yasak mı? Emeklilerin çalışması yasak değildir.  Fakat çalışmak isteyen emeklilerin belirli şartların oluşması durumunda çalışmalarında bir sakınca yoktur. Emekliler bir firmada işçi olarak çalışırlarsa SGDP ödemeleri gerekmektedir. SGDP; Sosyal Güvenlik Destek Primi dir. Bu prim emekli için işveren tarafından ödenir ve gerekli işlemler yapılır. Eğer emekli bir işyeri işletirler ise bu durumda SGDP yi kendileri ödemeleri gerekecektir.


Emekliler Ne Kadar Prim Öder? SGDP Ne Kadardır?

Emeklilerin çalışırken ödediği SGDP aldığı maaşın %15 i kadardır. Emekli çalışırken kazancının %15 ini Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim olarak yatırması gerekmektedir. Bu ödemeyi SGK’ya yapmadığınız durumda gecikme faizleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden bu durumu gözden kaçırmadan, başvurunuzu yaparak ödemelerinizi yapmanıza dikkat etmelisiniz.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Emeklilerin çalışması yasak mı?  Emekli olan vatandaşların aldıkları maaşla geçinememesi veya çeşitli nedenlerden dolayı çalışmayı gereken durumlar olduğundan bu soru sıkça sorulan sorulardan biridir. Peki emekli olan vatandaş emekli olduktan sonra çalışması yasak mı? Emeklilerin çalışması yasak değildir.  Fakat çalışmak isteyen emeklilerin beliEmekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasak mı?: Emekli Olduktan Sonra Çalışmak Yasak mı? […]