Emekli Olmadan Kıdem Tazminatı Almak

04.07.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


para

Emekli Olmadan Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Emekli tazminatı ne kadar? Kimler emekli tazminatı alabilir?

08 Eylül 1999 Tarihinde yürürlüğe giren yasa ilePirim ödeme gün sayısı ile Sigortalılık süresini tamamlayan sigortalıya, kendi isteği ile işten ayrılması halinde , Yaşını doldurmasını beklemeden   kıdem tazminatı alma hakkı tanınmıştır.

Yani kıdem tazminatının alınması için mutlaka emekli aylığının bağlanması gerekmemektedir.

 

Dolayısıyla yaşlılık aylığı hak kazanmamakla birlikte , yaşlılık aylığı için yeterli sigortalılık süresi ( 15 yıl) prim ödeme gün sayısı ( 3600 gün) tamamlayan işçiler sözleşmesini fes ederek kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Bu haktan yararlanmak için işçinin Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne;–          Emekli olmaya hak kazandığını veya

–          1475 sayılı iş kanunun 14. Maddesinin birinci fıkrasının beş numaralı endi gereği 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün prim ödeme gün sayılarını tamamladığına dair bir yazı alması gerekir.

Bu Hakkın yararlanmasına ilişkin dilekçe örnekleri ve alınacak yazının mahiyetine aşağıda yer verilmiştir.

 

 

Kıdem Tazminatı Talebine  ilişkin  SGK’ya verilecek dilekçe

TC

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINA

……………….Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/………………Merkezi’ne

 

Konu: Kıdem Tazminatı Esas Yazı

 

Kurumunuzda…………………..sigorta sicil numarası ve ……………………..TC Kimlik numarası ile işlem görmekteyim. 1475 sayılı iş kanunun 14.maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği , dilekçe tarihi olan …………./……………../……………. Tarihi itibariyle , 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün pim ödeme süresinin bulunduğuna  ilişkin bir yazının tarafıma verilmesini;
www.sskemekli.com

 

Arz Ederim

 

ADRES:                                                                        Ad Soyadı-İmza


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] 08 Eylül 1999 Tarihinde yürürlüğe giren yasa ilePirim ödeme gün sayısı ile Sigortalılık süresini tamamlayan sigortalıya, kendi isteği ile işten ayrılması halinde , Yaşını doldurmasını beklemeden   kıdem tazminatı alma hakkı tanınmıEmekli Olmadan Kıdem Tazminatı Almak: Emekli Olmadan Kıdem Tazminatı Almak […]