Emekli Olunca Dul Maaşım Kesilir mi?

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


dul-ve-yetim-ayligi

Dul maaşı alma şartları 2012 yılında çıkarılan yeni yasa ile değişmiştir. Daha önceleri babası, annesi veya eşi vefat etmiş ve yeterli sayıda prim ödeme şartını tamamlamış ise dul maaşı alınabilmekteydi. Fakat artık bu uygulama değiştirildi. Yeni yasadan sonra dul veya yetim maaşı alabilmek için  en az 5 yıldan beri sigortası bulunan ve sigortalılık süresi için bu beş yılın her yılında en az 180 gün prim ödenmiş ise sigortalının hak sahiplerine maaşı bağlanır. Yani toplam 900 gün prim ödenmiş ise vefat eden sigortalının hak sahipleri dul veya yetim maaşı alabiliyor.


Bunun haricinde emekli olarak vefat etmiş ise de dul veya yetim maaşı alabilirsiniz. Dul veya yetim maaşı almak istiyor iseniz tek yapmanız gereken gerekli belgeleri hazırlayıp il ve ilçenizde bulunan en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız ve başvuruda istenen belgeleri Kuruma iletmeniz.  Alacağınız maaşı önceden hesaplamanız mümkün fakat ince hesaplarla yapılabilmektedir. Örnek vermemiz gerekirse  vefat edenin prim ödeme günü, ödediği primlerin miktarı tabii olduğu yasa vb.  değişkenlere göre değişebilmektedir.

Sonuç olarak Emekli olunca dul maaşınız kesilmez. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız SGK’nın resmi sitesi olan sgk.gov.tr ye girebilir veya alo SGK destek hattı olan 170 no’lu telefon numarasını arayabilirsiniz.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz