Emeklilere intibak davası

19.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


Fakirlik-BelgesiEmeklilerin İntibak zammı yargıya taşındı.

1.8 milyon emekliye verilen intibak zammı yargıya taşındı. İntibak zamlarının yanlış hesaplanıp eksik ödendiğini öne süren emekliler mahkemeye koştu.

İntibak zammı gündemden düşmüyor. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılar ile bir kısım Bağ- Kur’lunun maaşına bu yılın başında yansıtılan intibak zammı, yargıya taşındı. İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, intibak hesaplamasının eksik yapıldığı gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dava açtı.EMSAL OLACAK

Dava dilekçesinde, 1979 yılında emekli olduğunu belirten Öz, kendisine 2010 yılı itibarıyla ayda 231 lira eksik ödeme yapıldığını ifade etti. Dava dilekçesinde, şöyle denildi: “Çalışma Bakanlığı ile SGK Başkanlığı, intibak çalışmalarında, uzun yıllar intibak için çalışan İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin görüşüne başvurmamıştır. İntibak Yasası eksik çıkmıştır. Sosyal Güvenlik Yasası tek çatı yasasıdır. İntibakta ayrıcalık yapılmadan tüm mağdurların intibağı yapılmalıdır. Çıkarılan intibak yasasından dolayı tarafıma yapılan eksik uygulama mağduriyetimin giderilmesini talep ederim.” Davadan çıkacak sonuç diğer emekliler için de emsal teşkil edecek.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz