Emeklilik İşlemleri

24.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


Emeklilik-İşlemleri

Emeklilik İşlemlerine Nasıl Başlanır?

Sigortalının SSK dan emekli olabilmesi için öncelikle prim gün sayılarının toplatması gerekir. Yapılacak olan SSK prim gün sorgulama işleminin ardından, eğer prim gün sayısının doldurulduğuna kanaat getirilir ve emeklilik yaşı doldurulmuş ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik işlemlerini başlatmak için bir dilekçe verilir. Burada önemli bir ayrıntı da eğer sigortalı birden fazla şehirde çalışmış ise çalıştığı şehirlerdeki hizmetlerini toplatması gerekir. Bununla ilgili emeklilik müracaatı sırasında yönlendirme yapılacaktır.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Emeklilik dilekçesi sigortalının çalıştığı kurumları içeren emeklilik işlemlerini başlatmak için gerekli olan belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi ile başvuran emeklilik adaylarının işlemleri bu belgeye istinaden başlatılır. Emeklilik adayı, kurumun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, dilekçe örneklerinden kolaylıkla edinebilirler.


Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Emeklilik işlemleri, kişinin çalışma hayatı ile doğrudan orantılıdır. Kişi tek bir il veya tek bir iş yerinde çalışmış ise bu emeklilik adayının emeklilik tahsis işlemleri kısa sürede kolay bir şekilde yapılabilir. Yani kişi ne kadar az il veya iş yerinde çalışmış ise emeklilik tahsis işlemleri de bu oranda daha kısa sürede gerçekleştirilecektir. Kişi eğer farklı kurum veya illerde çalışma faaliyeti göstermiş ise, bu emeklilik adayının işlemleri daha uzun sürede sonlanır. Çünkü emeklilik işlemlerini gerçekleştirecek son kurumun bilgileri çeşitli kurum ve illerden toparlanması belli bir zaman alacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu paralelde 15 gün gibi kısa bir sürede emeklilik işlemlerini sonlandırabilirken, aynı kurum belge tedarikleri sebebi ile süreyi 3 aya kadar uzatabilmektedir.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Emeklilik dilekçesini kuruma teslim ettikten sonra kurum tarafından size bir emeklilik tahsis numarası verilecektir. Bu aşamadan sonra tahsis numarası sizin için bir rehber niteliği taşıyacaktır. Kurumun web sitesine girerek tahsis numaranız ile işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Tahsis numarası ile direk kuruma başvurarak da emeklilik işlemlerinizi takip etmeniz mümkündür.

Emeklilik Evrak Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik müracaatları yapıldıktan sonra SGK tarafından çeşitli yazışmalar yapılır. Özellikle birden fazla şehirde çalışmışsanız çalıştığınız şehirlerden hizmetleriniz talep edilir. Bu yazışmaların hangi aşamada olduğunu öğrenmek ve takibini yapmak için SGK Evrak Takip sisteminden Kimlik Numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bağ-Kur Prim Gün Sorgulama için tıklayın

SSK Prim Gün Sorgulama için tıklayın

SGK Evrak Takip sistemi için tıklayın 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz