Engelli ve Muhtaç Maaşları Nasıl Alınır?

10.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


soruMeclis torba yasa hakkında yapılan çalışmalar bazı değişiklik ve yenilikler getiriyor.Muhtaç ve engelli maaşları nasıl alınır? Kimler muhtaç aylığı alabilir? Başvuru detayların

Meclis Genel Kurulu’nda Torba Yasa Teklifi hakkında görüşmeler devam ediyorken pakete MUHTAÇ aylığıyla ilgili yeni eklemeler yapıldı. AK Parti, CHP ve BDP’nin teklifi ve MHP’nin desteğiyle yasa teklifinde yapılan düzenleme, hem aylık maaş alanların sayısını hem de üst sınırı artırılacak. Kişi başına paılan hesaplar yerine hane bazlı gelir hesaplaması sistemine geçilecek Yeni düzenlemeler göre 65 yaş aylığı almak isteyen bir kişinin 119.62 liradan fazla gelirinin olmaması gerekirken bu rakam 233 liraya yükseltildi. 1.2 milyon kişi olan engelli aylığı alan kişi sayısıda 1.5 milyona çıkması görüşülüyor.

SAĞLIK HARCAMASI DEVLETTENSabah’ın haberine göre; Genel Kurul’da kabul edilen bir başka önergeyle de 18 yaş altı engelli aylığı alan kişiler için önemli bir değişikliğe gidildi. Buna göre 18 yaş altı engelli aylığından yararlananlar genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu kişilerin her türlü sağlık giderleri devlet karşılayacak. Mevcut sisteme göre 18 yaş altı engelli aylığı alan kişilerin sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için gelir testi yaptırıp yeşil kart almaları gerekiyordu.

PARA CEZALARI SİLİNECEK

Teklife eklenen bir başka maddeyle de kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere, yersiz ya da fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle çıkarılan borç ve para cezaları ile bunlara ilişkin faizler silinecek. Söz konusu kişilerin haklarında herhangi bir idari, adli ya da icra takibi yapılmayacak.

Teklife eklenen diğer değişiklikler ise şöyle:

-18 yaş üstünde olan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını sürdüremeyecek şekilde engelli olduklarını raporla kanıtlayan, geliri bulunmayan kişilere 4860 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Hesaplamaya göre bu kişilere 359 lira ödeme yapılacak.

-18 yaşını tamamlamış engellilerden, talep etmesine rağmen, Türkiye İş Kurumu’nca işe yerleştirilememiş olanlar için de 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da 240 lira civarında olacak.

-Engeli olan yakınlarının bakımını üstlenenlerden, geliri, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarın asgari ücretin üçte 1′inden daha az olanlara, 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da yine 240 lira civarında olacak.

-Engelliye her ay 359 lira ödenecek


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Meclis Genel Kurulu’nda Torba Yasa Teklifi hakkında görüşmeler devam ediyorken pakete MUHTAÇ aylığıyla ilgili yeni eklemeler yapıldı. AK Parti, CHP ve BDP’nin teklifi ve MHP’Engelli ve Muhtaç Maaşları Nasıl Alınır?: Engelli ve Muhtaç Maaşları Nasıl Alınır? […]