Erken Emekli Olmanın Püf Noktaları

09.10.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


Nasıl Erken Emekli Olabilirim ?

Her çalışanın hayalidir erken yaşta emekli olmak. Tabi ki eski yıllarda 40 yaşlarında emekli olan tanıdıklarımız varken yıllar geçtikçe çıkan yeni çalışma kanunları yüzünden emeklilik yaşı bir hayli büyümektedir.

Fakat eski yıllardan sigortası bulunan çalışanlar için bazı avantajlı durumlar meydana gelmektedir. Bu durumlara sgkhizmetsorgula.com ekibi olarak göz attık.

 

YIPRANMA HAKKIYLA
Yıpranmayla 5 yıla kadar erken emekli olmak mümkün. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Örneğin 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalıştığınız işin bu kapsamda olup olmadığını SGK’ya sorun. Yıpranma maaşı da yükseltiyor.DOĞUMDAN ÖNCE VE SONRA VERİLEN HAKLARDoğum borçlanması emekli olabilmek için diğer koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emekli olmasını sağlıyor. Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşayan tüm kadınlar doğum borçlanması yapabiliyor. En fazla üç çocuk için geçerli oluyor. Her çocukta 2 yıl olan bu hak 6 yıl (2160 gün) prim kazanmayı sağlıyor.

MUHTAÇ VE YAŞLIYA BAKANLARSürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008’den sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

İŞGÜCÜ KAYBI OLANLAR

Bir süre çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakat kalan binlerce kişi var. Yüzde 60 oranında işgücü kaybı olanlar ile sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor. Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı aranıyor. Bu durumu SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor.

SON 3.5 YIL KURALI

Bağkurlu’yken emekliliğe kalan son 3.5 yılda SSK’ya geçmek de erken emekliliğin yolunu açıyor. Ayırıca, askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor.

3600 GÜN ÇALIŞMA ŞARTI

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

ENGELLİ HAKKIYLA

İlk kez 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan engelliler, çalışma gücündeki kayıp oranına göre emekli olurlar. Bu açıdan, sağlık kurulu raporuna göre çalışma gücü kaybı; yüzde 50 ila 59 arasında olan sigortalılar 16 yıllık sigortalılık süresi ve 3700 gün, yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olanlar ise 18 yıllık sigorta süresi ve 4100 gün şartlarını yerine getirdiklerinde emekli olabilirler.

Evde Engelli Yakınına Bakana Maaş Detaylar İçin Tıklayınız.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz