Erken Emeklilik Bekleyenler !

03.07.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


Emeklilik-HesaplamaErken emeklilik bekleyenler için son gelişmeler mutlu edecek türden.Sizde erken emeklilik için gün sayıyorsanız buyrun haberin detaylarına bir göz atalım.

Emeklilik için yaşa takılan 5 milyon kişiyi ilgilendiren çalışmada sona yaklaşıldı. Formüller üzerinde son rötuşlar yapılırken; maliyet hesabı da masaya yatırılıyor.

Takvim’in haberine göre; prim gün sayısını ve yılını dolduran ancak yaşa takılan emekli adaylarının sorunu çözülüyor. 1999 yılından önce sigortalı olup sonradan çıkan yasaylaemeklilikleri yaş yüzünden ertelenen yaklaşık 5 milyon vatandaşın emekli olabilmesinin önü açılıyor. Emeklilik formülleri üzerinde son rötuşlar yapılıyor.2 AYRI FORMÜL Gelecek

Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e aktarmış ve bir çözüm bulunmasını istemişti. Bakan Çelik de ‘çalışma yapılacağı’ sözü vermişti. Bakan Çelik’in talimatı ile çalışmaya başlayan bürokratlar, yaşa takılanlar için formüller üretti. Sona yaklaşılan çalışmada, prim gün sayısını ve yılını tamamlamış, yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu durumdaki emekli adayları için 2 formül üzerinde çalışılıyor. Bu kişilere ya alacakları maaşlardan kesinti yapılmadan emeklilik hakkı verilecek ya da maaşlarından yüzde 8 kesinti yapılacak.

Yapılan çalışmaların mali sistemi bozmayacak olması birinci öncelik olarak ele alınıyor. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı’nın da görüşleri alınacak.

Bürokratlar, farklı ülkelerde uygulanan sistemler üzerinde de incelemeler yapıyor.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Takvim’in haberineErken Emeklilik Bekleyenler !: Erken Emeklilik Bekleyenler ! […]