Eşi Çalışmayan Memur Süt Parası Alabilir mi ?

05.12.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


Memurların özlük haklarından olan süt ve doğum parası ile ilgili sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Sizlerde merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazarak bilgi alabilirsiniz.

Soru

SSK’nın annelere süt parası adı altında para yatırdığını duydum. Ben Devlet Memuruyum eşimse herhangi bir işle ilişiği yoktur. Acaba Süt Parasından yararlanabilir miyiz?

Cevap

Süt parası mevzuatta “emzirme ödeneği” olarak düzenlenmiştir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. maddesine dayanmaktadır. Bu maddede “Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.


Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

şarttır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 9 uncu maddeye göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkek, doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.” hükmü bulunmaktadır.

Sonuçta, emzirme ödeneğinden yararlanmak için 5510 sayılı Kanunun 4/a veya 4/b bentleri kapsamında belirli sürelerde kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmiş/bildirilmiş olması gerekmektedir. Ancak, 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinde, bu Kanunda yer alan kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümlerin kamu görevlileri hakkında (5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındakiler) uygulanmayacağı açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle memurlar emzirme ödeneğinden hiçbir şekilde yararlanamamaktadır.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz