Ev Hanımları Çalışmadan Emekli Olabilir mi?

03.02.2014

Kişi Okumuş

1 Yorum


sgk-ebildirge-girissgk-ebildirge-girisTürkiye de hiç de azınsanmayacak bir kesim herhangi bir işte çalışmıyor.Bu kişilerin çoğunu ev hanımları oluşturmaktadır.

Peki bu ev hanımlarının sağlık güvenceleri var mı? Hasta oldukları zaman sadece eşlerinden veya babalarından mı faydalanabilmektedirler? Ev hanımları da sigortalı olup , emekliliğe ayrılabilecekler mi? Buyrun haberimizin detayında soru ve sorunlarınıza cevap arayalım.

Ev kadınları belli şartları tamamladıklarında emekli olabilir ve emekli maaşı alabilir.

Şimdi gelelim bunun nasıl olacağına…  • Öncelikle birinci şart; bir işyerinde zorunlu sigortakapsamında çalışmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak.
  • İkincisi; 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • Üçüncüsü; kendi sigortalılığı dolayısıyla, bir maaş almamak. Dördüncüsü ise Türkiye’de ikamet etmek. Bu şartları taşıyorsanız dilekçenizi yazıp, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne (SGK) gidin. Dilekçenizi verdiğiniz günün ertesi günü sizin için emeklilik tarihi başlamış demektir. Siz artık isteğe bağlı sigortalı oldunuz.

Şimdi bunun için bir prim ödemeniz gerekiyor. Bu prim miktarını gelirinize göre belirlemeniz mümkün. Yani en azını da ödeyebilirsiniz, en yükseğini de. Böylece ileride alacağınız emekli maaşınızın miktarı artabilir ya da azalabilir. Bizim tavsiyemiz; imkânı olan en yüksek miktardan ödemeniz. İleride rahat edersiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük miktar, brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar oluyor.

Hertürlü soru ve sorununuz için yazarlarımıza aşağıdaki yorum bölümünden soru sorabilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Peki bu ev hanımlarının sağlık güvenceleri var mı? Hasta oldukları zaman sadece eşlerinden veya babalarından mı faydalanabilmektedirler? Ev hanımları da sigortalı olup , emekliliğe ayrılabilecekler mi? Buyrun haberimizin detayında Ev Hanımları Çalışmadan Emekli Olabilir mi?: Ev Hanımları Çalışmadan Emekli Olabilir mi? […]