Evde yaşlı akrabasına bakan emekli olabilirmi ?

16.06.2013

Kişi Okumuş

2 Yorum


821Yaşlı ve özürlü akrabasına baktığı için çalışamayanlar “Sosyal Güvenlik” kapsamına alınması için çalışmalar devam ediyor.

Üzerinde çalışılan taslağa göre evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanması planlanıyor.Tahminlere göre uygulama en yakın zamanda başlatılacak.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor. SABAH, özürlü ve yatalak yaşlısına bakanları ilgilendiren taslak uygulamanın detaylarına ulaştı. Aile Bakanlığı’na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırlıklarını yaptığı yeni mevzuatla öncelik yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sosyal güvence kapsamında olmayan kişilere verilecek. Aile Bakanlığı, mevzuata son şeklini verdikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak ve söz konusu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde ortak çalışma başlatılacak.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

gülcan
17 Haziran 2013 - 18:19

ben gülcan.36 YAŞINDAYIM.ANNEM [70],babam [74] yaşında. onları baktığım için çalışamıyorum. ikiside hastalar. ve sürekli dr .götürüp getiriyorum. bu yüzden de işe giremiorum. ve sigortam sadece 30 günlük.bu durumda aileme baktığım için.sigortamın ödenmesi ve bakım aylığı alma ihtimalimi öğrenmek istiyorum. saygılarımla.tşk.

admin
18 Haziran 2013 - 00:30

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına anne ve babanızın bakıma muhtaç olduğunu gösteren bir rapor ile başvuruda bulunmanız halinde mağduriyetinizin gideriliceğini sanıyorum