Evde İstiridye Mantarı Yetiştirerek Ek Gelir Elde Etmek

22.02.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Fırsat Hakkında

Toplam İndirim Oranı : %

İlan Açıklaması


sgkhizmetsorgula.com aracılığı ile sizlere yapabileceğiniz ek işleri ve ek gelir elde edebileceğiniz sektörleri tanıtmaya devam ediyoruz. Ayrıca siz iş arayanlar ile işverenleri yorum kısmına yazdığınız bilgiler sayesinde daha kolay buluşmanızı sağlayarak evinizde yapabileceğiniz ek işleri almanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?

Bu mantar birçok mantar türüne göre yetiştirilmesi daha kolay ve iş yükü çok olmayan hem hobi hem de iş olarak uygulanabilecek bir oluşumdur. Ayrıca tadı ete en yakın mantar olarak ta bilinir. Bu iş hem evin bir odasında, hem de varsa uygun bir tarla-bahçe gibi kapalı mekân konumlandırabileceğiniz bir arsada size büyük bir katkı sağlayacaktır. Ülkemizde henüz yeterli üne kavuşamamış olmasının dışında belli bir birikmişe ihtiyacı vardır bu iş yükünün. Çünkü üretim aşamasından önce üretim alanında ki nem-ısı-ışık ve havalandırma gibi dört adet kilit noktamız vardır. Bunlardan birisi olmadığı ya da eksik olduğu zamanda üretim ve verimde gözle görülür kayıplar yaşanır.
Birçok mantarın aksine üretimde kimyasala ihtiyaç duyulmaz. Sadece SU ve buna eşlik eden doğru bir IŞIK sistemi ve olmazsa olmazımız NEM ve HAVALANDIRMA dörtlüsü size nakit imkânı sunar. Ülkemizde konusunda ün yapmış bir kaç marka elbette var. Yazımın sonunda linkleri ekleyeceğim. Bu markalar size üretim sahanızda ki tüm donanımı ve ham maddeyi sağlayabilecek kapasitede markalardır. Ayrıca buna benzer yatırımlarda KOSGEB, Mikro Krediler ve İl/İlçe Ziraat Odaları gereken fonu sağlayabiliyorlar. Bu işlemi evin bir kısmında uygulamak isterseniz diye küçük küçük içeriği anlatmak isterim.
İki terim üstünden ilerleyelim. Kompost ve Misel.
1) Misel: Mantar tohumuna verilen isimdir.
2) Kompost: Mantar üretiminin yapılacağı özel karışımlı saman ile kuru ot veya özel üretim mantar pamuğudur. Bir diğer deyişle de üretimin yapılacağı toprak diyebiliriz. Ama bu üretimde toprak kullanmıyoruz.
-Birçok marka artık size kompostu ve miseli hazır olarak satabilecek durumdalar. Elbette arzu ederseniz kendi kompostunuzu da evde hazırlayabiliriz. Detaylar yazının sonunda…Ekimi yapıldıktan 3 ay sonunda yavaş yavaş hasat mevsiminiz başlar. İlk 30 gün kuluçka, ikinci 30 gün sarım süreci sonunda ki son 30 günde: önce pinler yani mantar kafalarının ilk hali çıkar, ardından pinler üst üste artar ve katları belirginleşmeye başlar. Bundan sonra ki süreçte büyüyen mantarlarınız karşısında hem mutlu olur hem de kazanmaya başlarsınız.
Bu tarz işlerde artık devlet kadınlara daha büyük destek vermekte. Başvurunuz neticesinde onaylanırsa sahip olduğunuz arsa üzerine sizin adınızı ve markanızı verebileceğiniz bir üretim tesisi ilgili firmanız tarafından yapılıyor. Artık üretiminden ve satışından tamamen sizin sorumlu olduğunuz ve kazancı yüksek bu işleyiş sizin ellerinize bakıyor. Vermiş olduğum linklerde ki haberleri okursanız muhakkak neyi kastettiğimi anlamış olursunuz.
Ayrıca bu işe başlamadan önce bu mantar nedir, neye benzer, nasıl yetişir, yapabilir miyim şeklinde içinizde kuşku ve düşünce varsa birçok marka artık evde yetiştirme ve hobi kitini size satabiliyorlar. Size kuluçkası bitmiş ve sarım döneminde ki mantar üretim paketini gönderiyorlar. Sadece düzenli ve yeterli şekilde günlük olarak vereceğiniz su ile evinizin bir köşesinde size ait mantarların yetiştiğini göreceksiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?

Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim. Bu iş evde yapmaya çok elverişli olmasa da şehir merkezi dışında yaşayan, kazalarda ki daha uzak noktalar da hayatını devam ettiren insanların daha rahat uygulayacağı bir iş çeşididir. Evde yapılamaz diye katı bir madde yok ancak odanızın alacağı kompost miktarı arttırılamayacağı için size beklediğiniz kazancı sağlamaz. Yani daha da açıklayacak olursak 100 metre karelik bir alana kurdurduğunuz mantarhane ile evinizin 2 metrekarelik alanında yapmış olduğunuz üretim, verim ve kalite bazında farklılık gösterir.

Kazancım olmaz diye endişe yapamayın. Evinizin bir odasında yetiştirdiğiniz mantarları ister bakkalınıza bırakın o satsın, isterseniz de manavınıza. Olmadı kendiniz çıkıp satın.
Kompost üretimi, misel ekimi gibi işlemlerle uğraşmak istemezseniz markalar size hazır şekilde miselli kompostun tedariğini sağlayarak size sadece üretim kısmını bırakırlar.
Ancak hatırlatmakta fayda var;

Bu iş için gerekli ortamın: ısısı, ışığı, nemi ve havalandırması olmaz ise yapmış olduğunuz onca emek ve yatırım çöpe gidecektir. Biz size bu yazımızda böyle bir iş imkânını tanıttık. Detaylarını öğrenmeden lütfen üretime girmeyin aşağıda ki linklerde üretim ile ilgili detayları bulabileceğiniz linkleri bıraktık. İsterseniz bir göz atın. Çünkü sıfır bilgi ile sadece kendimizi heveslendirmiş ve nakit kaybına ulaşmış şekilde buluruz. O yüzden tekrardan belirtiyorum lütfen gerekli bilgiyi firmalar ve sitelerinden edinmeden bu işe girişmeyin çünkü alacağınız risk sizin zararınıza olur.
Bir başka yazımızda sizlere :  Evde Kına Çerezi Hazırlama İşi nasıl yapılır konusunu anlattık.

 


SİPARİŞ FORMU

Adınız - Soyadınız

Mail Adresiniz

Telefon Numaranız

Açık Adresiniz

Bize Mesajınız

Aşağıdaki kutu içerisindeki kod sipariş numaranızdır. Formu göndermeden önce sipariş numaranızı mutlaka not ediniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz