Genel Sağlık Sigortası

24.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 75 milyonu ilgilendiren bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeşil kart da dahil herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar gelir durumuna göre, prim ödeyerek veya ödemesiz artık  Genel Sağlık Sigortası (GSS) dan yaralanabilecek. GSS 2012 başlangıcı ile birlikte herkes için zorunlu hale getirildi. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu olarak Gelir Testi yaptırması ve bunun sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeyerek GSSden yararlanması gerekmektedir.


Erkek Çocuk ve Yetişkinler İçin Genel Sağlık Sigortası

Erkek çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babasının sigorta imkanlarından yararlanabilecek. 18 yaşının üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimi gördükleri durumda 20 yaşına, üniversite eğitimi görmeleri durumunda ise 25 yaşına kadar anne veya babalarının sigorta hizmetlerinden yararlanabilecek. Hiçbir şekilde prim ödemeleri gerekmeyecek. Ancak üniversite öğrencilerinin bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya SGK İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir. 18 yaşının üzerinde okumayan veya 25 yaşının üzerinde okuyan/ okumayan geliri olan veya olmayan kişilerin Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Kız Çocuk ve Yetişkinler İçin Genel Sağlık Sigortası

Kız çocuklar için önemli olan nokta 1.10.2008’dir. Eğer kişi 1.10.2008 tarihinden önce kendisine bakmakla yükümlü olan kişi sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsa; bu kişinin 1.1.2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında Gelir Testi yaptırmasına gerek yoktur. Bu kişiler işsiz oldukları veya evli olmadıkları takdirde bu hizmetlerden ömür boyu faydalanabilirler. Eğer kişi 2008 öncesi bu kapsamda değilse, o zaman 18 yaşından sonra erkeklerde olduğu gibi Gelir Testi yaptırmak zorundadır.

18 yaş altı çocukların GSS için herhangi bir işlem yaptırması gerekmemektedir. 18 yaşının altında ki çocuklar hiçbir şart aranmaksızın devlet tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz