Hayat Sigortası Nedir?

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


hayat-sigortasi

Hayat Sigortası Nedir?

Yaşlıların vefatı durumlarında gerideki yakınlarını zor durumu düşürmemek adına yaptırdıkları hayat sigortasıdır. Hayat sigortası adı üstünde olduğu gibi hayattakileri güvenceye alan bir uygulamadır. Hayat sigortası yaptırmanın asıl amacı oluşabilecek risklere karşı önceden önlem almaktır.

Hayat Sigortasının Diğer Sigortalardan Farkı Nedir?

Tasarruf etme ve güvence altına alma düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Hayat sigortası bazı durumlar karşısında gelirin azalması veya artması durumları sonucunda oluşmaktadır. Hayat sigortalarının güven sağladığı durumlar kaza, hastalık, işsizlik, yaşlılık, ölüm gibi olaylardır. Hayat sigortaları 3 gruba ayrılmaktadır.


1-Tasarrufa Bağlı Hayat Sigortaları; tasarrufa bağlı hayat sigortaları yaşlılığı korumaktadır. Bu sigorta gelir sigortası olarak da bilinmektedir. Gelir sigortaları yaşlıların hayatlarının sona ermesi (vefatı) durumuna kadar güven ücret konusunda destek olmaktadır. Sermaye sigortası ise vatandaş belirtilmiş tarihte hala daha yaşıyor ise sigorta anlaşmasındaki bir miktar tutarı vatandaşa geri ödemektedir.

2-Ölüme Bağlı Hayat Sigortaları ;  Sigortacı ödemesini, sigortalı öldüğü zaman yapmaktadır.  Ölüme bağlı hayat sigortalarında sigortacının ödeme yapması anlaşmaya göre değişmektedir. Örneğin sözleşmenizde 10 yıl yazıyor ise sigortalı 10 yıl içerisinde ölürse sigortacı ödeme yapma yükümlülüğünde dir. Fakat sigortalı bu süre zarfının dışında ölürse sigortacının ödeme yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır.  Fakat bazı kurum ve kuruluşlar süresiz olarak bu hizmeti sağlamaktadır. Herhangi bir süre sınırı bulunmadan öldüğünüz takdirde hak sahibine sigortacı ödeme yapma yükümlülüğündedir . Bankalardan Kredi kullandığınızda yapılan hayat sigortası buna bir örnektir.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz