İdrarın Rengi Ne Anlama Gelir

09.04.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum


idrar rengisgkhizmetsorgula.com ekibi olarak sizlerin daha sağlıklı bireyler olabilmeniz için basit tıbbi bilgiler vermeye devam ediyoruz. Sizlerde bu basit bilgileri çevrenizdeki insanlarla paylaşarak topluma daha faydalı olabilirsiniz.

İdrarınızın Rengi Ne Anlama Geliyor?

Her idrara gittiğinizde renginin farklı olduğunu görürsünüz. Sifonu çekmeden idrar rengine bakınız. Bu Alışık olmadığınız bir renk geldiğinde size rahatsızlığınız konusunda fikir verecek. İdrarınız kırmızı kahverengi sarı beyaz renklerde olabilir. Bu durumlarda farklılık görürseniz üroloji doktoruna gidiniz.

Kan olması

Görüntüsü son derece korkunç olan bu durumun nedeni kanser de olabilir tehlikeli olmayan böbrek taşları da. Kadınların idrar torbası kanserine yakalanma oranları erkeklerinkinden çok daha azdır. İdrarınızda kan gördüğünüzde hemen paniğe kapılmayın ve doktorunuzdan randevu alın.

İltihaplanma

İdrar keseniz idrarla dolmaya başladığında ağrı, idrarınız yaptığınız zamansa bir rahatlama hissediyorsanız ya da idrar yaparken yanma hissi yaşıyorsanız, idrar torbanızın duvarında iltihap olabilir. Doktorunuza danışın.

Sızıntı

Öksürdüğünüzde, güldüğünüzde ya da hapşırdığınızda idrarınızı mı kaçırıyorsunuz? Son derece utanç verici olan bu durumun nedeni pelvik kaslarınızın zayıf olmaları olabilir. Hamilelik, doğum, menopoz ve obezite bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilirler. Kegel egzersizleri ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Daha az idrara çıkmak

Daha az idrara çıkmanın en sık rastlanılan nedeni yeterince su almamaktır. Bu, yeterli miktarda su içmediğinizin çok açık bir sinyalidir. Su, vücudunuzdaki toksinleri atmanız için gereklidir ve yeterince toksin atamazsanız immün sisteminiz bundan zarar görecektir. Eğer daha az tuvalete gitmeye başladıysanız daha çok su için.Kokuda değişim

Sağlıklı idrar fazla kokulu olmaz. İdrarınızın kokusunda bir değişim olursa bu, vücudunuz size bir şeyler söylemeye çalışıyor demektir. Koku olması genellikle bir enfeksiyonun habericisidir ama kimi zaman sadece yediklerimiz yüzünden de idrar kokumuzda değişiklik olabilir. İdrarınızda ağır bir koku varsa bunun nedeni karaciğer hastalığı ya da metabolik bir hastalık olabilir. Tatlımsı bir koku varsa bu, genellikle diyabet olduğunuzun habercisidir.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu üretrada ortaya çıkan bir enfeksiyondur ve buna pek çok şey (yeterince su içmemek, diyabet hastası olmak ya da hamilelik gibi) neden olabilir. İdrarınız geldiği halde yapmakta zorluk çekiyorsanız ya da idrarınızı yaparken yanma hissediyorsanız idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Doktorunuza danışarak onun uygun gördüğü bir anibiyotiği kullanabilir ve tedavi olabilirsiniz.

Sıklığında değişim

Günde kaç kere idrara çıktığınızı aşağı yukarı bilirsiniz. Eğer bu sayıda bir değişim olduysa bu bir iltihaplanma ya da enfeksiyonun habercisi olabilir. Ayrıca diyabet, tembel idrar kesesi hatta hamileliğin işareti olabilir.

Yoğunluğunda değişim

Kimi zaman idrar daha koyu kıvamlı ve renkli olabilir. Uzun süre idrara çıkmadıysanız bu değişim doğaldır ama bu değişim aynı zamanda bir hastalığın habercisi de olabilir. Eğer idrarınızda hafif bir bulutlu görüntü varsa bunun nedeni enfeksiyon hatta böbrek taşları olabilir. Eğer idrarınız köpüksü ise protein birikimi ya da böbrek sorunu var demektir.

Semptomlar

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey de idrar yapma şeklinizdir. Eğer idrarınızı yaparken batma ya da yanma, sonrasında kaşınma ya da acı hissediyorsanız bir şeyler yolunda değil demektir. Bunlar, enfeksiyon ya da idrar yolu enfeksiyonu, sistit ya da cinsel yolla bulaşan hastalık belirtisi olabilirler.

 

Ev hanımları sizlerde evde oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. Evde mum işi yapmak için sitemizden detaylara bakabilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz