İŞ GÖRÜŞMESİNDE BU CÜMLELERE DİKKAT 

16.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


İŞ GÖRÜŞMESİNDE BU CÜMLELERE DİKKAT

Bu yazımızda da, iş görüşmelerinde asla söylenmemesi gereken sözleri sizleri anlatmaya çalışacağız. Bu sözleri beş başlık altında topladık.

‘ÖNCEKİ ŞİRKETİM ÇOK KÖTÜYDÜ…’

İş görüşmelerinde en çok yapılan atalardan birisidir; önceki şirketi ve yöneticileri kötülemek. Çok iyi bir özgeçmiş hazırladığınız ve iş görüşmesine çağrıldınız. Hoş sohbetten sonra, İnsan Kaynakları Yöneticisi veya komisyon üyeleri, size ‘önceki iş yerinizden niye ayrıldınız’ sorusuna yöneltti. Siz de başladınız, önceki iş yerinizin ne kadar ‘kötü olduğunu’ anlatmaya… Ya da eski şirketinizde bulunan yöneticilerin ne kadar beceriksiz ne kadar kötü olduğunu ballandıra ballandıra anlattınız. Bu size hiçbir şey kazandırmaz. Tam tersine işe girmek istediğiniz yöneticiler üzerinde olumsuz puan almanıza yol açar. Çünkü, aynı yöneticiler sizin yarın işten ayrıldığınızda, aynı şeyleri kendileri içinde söyleyeceğinizi düşünür. Bu nedenle sizi, güvenilmez personel sınıfında değerlendirirler. Bunun için siz siz olun, iş görüşmesinde eski işyerinizi ve ya yöneticilerinizi kötülemeyin.

‘PARDON BU ŞİRKET NE İŞ YAPIYORDU…’

İş görüşmelerinde en çok sorulan ikinci hatalı soru da, şirketin ne iş yaptığıdır. Ya da, şirketin faaliyet alanına veya hizmet alanına ilişkin sorulardır. Bu yönde sizden gelen soru, iş görüşmesinde elenmenize neden olur. Örneğin, ‘pardon şirket ne iş yapıyordu’, ‘siz çocuk bezi mi üretiyorsunuz’, ‘fabrika Bursa’da mı’ şeklinde soruları yöneltmeyin. Şirketin ne iş yaptığını, ne ürettiğini, merkezinin nerede olduğunu, fabrikalarının hangi şehirde kurulu bulunduğunu ve şirketin genel müdürü ile sahibinin kim olduğunu ezbere bilin.‘SORDUKLARINIZI ÖZGEÇMİŞİMDE YAZDIM…’

İş görüşmelerinde yapılan üçüncü hata da, ‘sorduğunuz soruların yanıtı özgeçmişimde var’, ‘bu kısımları özgeçmişimde yazdım’ şeklindeki ifadelerdir. Özgeçmişiniz beğenilmiş ve sizi görüşmeye çağırmışlar. Bu demek oluyor ki, birinci zorlu aşamayı geçtiniz. Sizi çağırmalarının nedeni, kendinizi ifade etme yeteneğinizi ölçmektir. Bu nedenle bazen özgeçmişte yazan bilgilerin sizin tarafınızdan bir de sözlü olarak anlatılması istenebilir. Bunun için, ‘ben o onu özgeçmişimde yazdım’ şeklindeki sözlerden kesinlikle kaçının. Size yöneltilen soruların cevaplarını kısa ve öz olarak anlatın. Uzun cevaplarla karşınızdaki yöneticileri sıkmayın.

‘NE İŞ OLSA YAPARIM…’

Halk arasında klasik bir deyim vardır, ‘ne iş olsa yaparım’… Artık bu tür sözler sizin işe alınmanızda etkili olmuyor. Tam tersi, iş görüşmesinde ‘ne iş olsa yaparım’ diyen adaylar, ‘vasıfsız’ olarak nitelendiriliyor. Ve önemli bir pozisyonlarda görevlendirilmek istenmiyor. Bu nedenle, eğitiminize, tecrübelerinize ve hobilerinize uygun işi istemelisiniz. Ve bu işte başarılı olacağınızı şirket yöneticilerini inandırmalısınız. İş görüşmesinde, ‘ne iş olsa yaparım’ değil, ‘ben şu işi yaparım’ demeniz gerekiyor.

‘BU İŞ İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTANIM…’

Son yıllarda şirket yöneticilerinin veya İK temsilcilerinin en çok şikayet ettiği konuların başında, adayların ‘aşırı özgüven sahibi’ olması geliyor. Yeni nesil özgüven konusunda büyük atılım yaptı. Ancak bu durum bazen dezavantaj haline gelebiliyor. İş görüşmelerinde, aşırı özgüven sergilemeyin. ‘Sektörün en iyisiyim’, ‘En iyi satış danışmanıyım’, ‘Bu iş için biçilmiş kaftanım’ şeklindeki sözlerden kaçının. Onun yerine daha mütevazi ifadeler kullanın. Ve ilk günden şirkette müdür olmayı da beklemeyin.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz