İş Yeri Hekimliği Nasıl Yapılır?

20.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


işyeri hekimiİş Yeri Hekimliği Nedir? 

İş Yeri Hekimliği Nasıl Yapılır ?

İş Yeri Hekimi olmak için hangi şartlar aranır?

Buyrun soru ve sorunlarınıza haberimizin detaylarında göz atalım.

Yürürlükte olan “Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadığı için döner sermaye ek ödemesi almayan, mahalli idarelerde ve kurum tabipliklerinde çalışan hekimlere alternatif gelir kaynağı olarak işyeri hekimliği hakkı tanınmıştır.Görüşülecek olan 480 Sıra Sayılı Kanun Tasarısında tüm hekimlere işyeri hekimliği yapma hakkı verilmesi planlanmıştır. Yani işyeri hekimliği uygulaması, mahalli idarelerde ve kurum hekimliklerinde çalışanlar için bir ayrıcalık olmaktan çıkmıştır. Üstelik Kurum hekimlerinin 57 saat olarak kullanabildikleri işyeri hekimliği süresi, yasa ile tüm hekimler için 30 saat olarak sınırlandırılacağından, işyeri hekimliği bulabilen kurum hekimleri mevcut işlerini kaybedecek, bulamayanlar da bir kez daha mağdur olacaklardır.

      İşyeri hekimliği; hekimin mevcut işi ve çalışma saatleri dışında iş yapmasını gerektirdiği gibi standart ve garanti bir iş değildir. Ödemeler özel kuruluşlar tarafından yapıldığı için, belli bir kriteri yoktur. Özellikle anne olan kurum hekimlerinin mesai saatleri sonrasında işyeri hekimliği yapmaları pratikte mümkün değildir. Asıl önemlisi; döner sermaye uygulamasında olduğu gibi hekim yaptığı işin karşılığı değil, bulabilirse başka bir işin karşılığında ücret almaktadır.
Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Meclise verdiği kanun teklifinde sorunun çözümü için 657 sayılı Kanuna aşağıdaki türden bir maddenin eklenmesini önermiştir.
Bir diğer konuya göz atınız : 2013 yılı Sağlık Personeli Alımı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz