İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

Çalıştığınız dönemde ödenen prim gününüze göre işveren tarafından iş akdinizin sonlandırılmasının ardından İŞKUR tarafından ödenecek paradır.

İşsizlik maaşını alma şartları nedir?

-Öncelikle iş veren tarafından iş akdinin sonlandırılması gerekmektedir.
-İş yeri kusurları nedeniyle işten ayrılmak.(hakaret,maaş ödememe,taciz, mesai ücretlerinin ödenmemesi vb.) ancak bu kusurları kesinlikle ispat etmeniz gerekmektedir.
-İş yerinizin kapanması, iflası söz konusu ise bu sebeplerden birisini taşıyorsanız işten ayrılma belgenizle beraber en yakın İŞKUR’a başvurmanız gerekir. İŞKUR’a vardığınızda kurum tarafından verilen dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca iş akdinin sonlandırılmasını gerçekleştiren iş veren tarafından İŞKUR’a sistem aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir.
İşten çıkışınızın yapılmasından itibaren en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat etmeniz gerekmektedir. 30 günü aştığı takdirde isteğiniz kabul edilmeyecektir.

Peki işsizlik sigortası uygulamasından faydalandığım taktirde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek miyim?


Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında işsiz kaldığınız takdirde Genel Sağlık Sigortasından faydalanabileceksiniz.
İşsizlik Maaşı Ne Kadar Alınır?

En az 6 -8 ve 10 ay faydalanabilmektesiniz.
Askerlik sebebiyle iş akdi sonlandırılan kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

Askere gitmek için işten ayrıldıysanız askerlik bitiminde işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

3 yıl  boyunca geriye dönük olarak 600 gün prim ödemişseniz 6 ay boyunca;
3 yıl geriye dönük olarak 900 gün prim ödemişseniz 8 ay boyunca;
3 yıl geriye dönük olarak 1080 gün prim ödemiş iseniz 10 ay boyunca işsizlik maaşı alırsınız.

Şayet bir sigortalı çalışansanız her ay maaşınızdan kesilen %1 lik kesinti ile işsizlik ödeneği fonuna ayrılan paradan işsiz kalma durmunda hak sahibi sayılırsınız ve bu paralar ile İŞKUR işsizlik maaşı alabilmeniz için ilerde işsiz kalmanız durumunda devlet tarafından güvence altına alınmış olursunuz.

İŞKUR fonunda biriken parayı yukarıda da belirttiğimiz gibi 600 iş gününü dolduran ve işveren tarafından işine son verilmiş yada çalışma şartları sözleşmesine aykırı olan yada usulsuz bir şekilde (cinsel istismar, kasti hareket, vb. aykırı durumlar) gibi bu sebeplerden işi bırakırsanız ve bu durumu belgeleyebilmeniz durumunda İŞKUR’dan işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz