İşsizlik Sigortası Nedir?

23.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


İşsizlik Sigortası

İşsizlik Sigortası

İşsizlik sigortası, bir kişinin sağlık ve yetenekleri olmasına rağmen, kendi kusuru ve isteği dışında işini kaybetmesi durumunda sağlanan güvencedir. Bu sigorta kolunda ama işsiz kalan vatandaşın ve ailesinin geçimini rahatlatmaktır. İşsizlik sigortasından yararlanmak için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar vardır. İşsiz kalan vatandaşlar ancak bu koşulları karşılaması durumda işsizlik sigortasından faydalanabilir. İşsizlik sigortası primi oranı %4’tür. Bunun %1 i işçi, %2 si işveren ve geri kalan %1 i devlet tarafından ödenmektedir. İşsizlik sigortası, devletin direk olarak prim ödediği tek sigorta çeşidi olarak da dikkat çekmektedir. Prim ödemeleri her ayın son günü, Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı bankalara yapılmaktadır. Ödemesi geciken işsizlik sigortası primi, Sosyal Güvenlik Kurumu veznelerine yapılabilmektedir.


İşsizlik Sigortası Hizmetleri Nelerdir?

İşsiz vatandaşlar, işsizlik ödeneği aldıkları süre boyunca Genel Sağlık Sigortası kapsamı altındadırlar. Buna bağlı olarak işsiz vatandaş ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, bu süre boyunca devletim tüm sağlık imkanlarından yararlanabilmektedir. İşsizlik sigortası kapsamında İŞKUR’un sunduğu olanaklarda bulunmaktadır. İşsizlik Sigortası kapsamındaki işsiz, İŞKUR’un meslek edindirme kurslarından da yararlanmaktadır. Aynı zamanda İŞKUR, sigortalı işsize iş bulmak olanakları da sunmaktadır. Eğer işsizlik sigortasından yararlanan vatandaş, bu süreç zarfında herhangi bir kaza geçirir ve çalışamaz duruma gelirse, işsizlik ödeneği kesilir ve geçici iş göremezlik ödeneği dediğimiz diğer bir sigorta kolundan yararlanmaya başlar. Rapor tarihi son bulduktan sonra ise işsiz tekrardan işsizlik sigortası kapsamına alınır.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] İşsizlik Sigortası İşsizlik sigortası, bir kişinin sağlık ve yetenekleri olmasına rağmen, kendi kusuru ve isteği dışında işini kaybetmesi durumunda sağlanan güvencedir. Bu sigorta kolunda ama işsiz kalan vatandaşın ve ailesinin geçimini rahatlatmaktır. İşsizlik sigortasından yararlanmak için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar vardır. İşsiz kalaİşsizlik Sigortası Nedir?: İşsizlik Sigortası Nedir? […]