İşten Ayrılanlar Garantili Tazminat Alacak

05.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


parasgkhizmetsorgula.com olarak bir kuruma veya işyerine bağlı olarak çalışanları bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: Eğer işten kovularsanız veya uzun bir müddet çalıştıktan sonra işten ayrılmak istediğinizde tazminat alabilecekmisiniz? Artık patronlar tazminat vermeden işten çıkarma devri sona eriyor. Buyrun haberin detaylarına göz atalım.

Bir süredir devam eden kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmada sona gelindi. Hazırlanan taslak, Eylül ayında ilgili tarafların görüşlerine sunulacak. Böylece sosyal tarafların katılımı ile yasa belirlenecek. Yeni sistem çalışanların tazminat haklarını koruyacak. Tazminatsız işten atılmatarihe karışacak. Herkesin kendine ait bir kıdemhesabı olacak. Kıdem tazminatının hangi şirkete yatırılacağına işveren, biriken paranındeğerlendirilmesine ise işçi karar verecek. Amaişçi tercihte bulunmazsa, hesabında birikenparanın asgari yüzde 40’ı kamu borçlanmaaraçları veya kira sertifikalarını içeren bir fondadeğerlendirilecek.EV ALANA YARDIM GELİYOR

Kıdem tazminatı sisteminde 15 yıllık sigortalılığını dolduran ve 3600 gün primi tahakkuk ettirilen çalışan, biriken tutarın yarısını çekebilecek. İkinci kez çekmek istediğinde ise, son kullanımdan itibaren 1800 gün geçmiş olması gerekecek. Ev almak istemesi durumunda da fondaki birikiminin yarısını çekebilecek. Sisteme girenler; emeklilik, malullük aylığı ya da toptan ödemeye hak kazanmaları veya ölmesi halinde (mirasçıları) hesapta biriken tutarın tamamını alabilecek.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere evde para kazanabileceğiniz evde altın kutusu yapma işini anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Bir İşten Ayrılanlar Garantili Tazminat Alacak: İşten Ayrılanlar Garantili Tazminat Alacak […]