İstirahat Parası Nasıl Sorgulanır?

28.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


sgk-prim-sorgulamaBugün ki yazımızda sizlere:

İstirahat Raporu Nedir?

İstirahat Parası Nasıl Alınır?

Kimler İstirahat Parası Alabilir?

İstirahat Parası Ayda Kaç TL dir ?

İstirahat Parası Alabilmek İçin Hangi Koşulları Sağlamak Gerekir?

gibi soru ve sorunlarınızı yanıtlamaya çalışacağız.Buyrun haberimizin detaylarına göz atalım.

İstirahat Raporu Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı ve aynı zamanda bir firma, kurum ya da kamu da çalışan herhangi bir bireyin aksaklık, sakatlık, hastalık gibi sağlık sorunları gereğince doktorlarca alması gereken rapor vardır. Bu rapor bireyi işe gelemeyeceğini belirttiği gibi aynı zamanda SGK tarafından prim ödemesi yapılması için de gereklidir. İşte bu ödemenin diğer adı İSTİRAHAT PARASI dIr.

İstirahat Parası Nasıl Alınır?

Bir diğer adı istirahat parası da olan bu ücreti talep etmek için yapılması gereken şey raporun en kısa sürede bir Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesidir. Bu işlem sonucun da kurumda ki yetkili kişiler yapılan incelemeler ve hesaplamalar sonucunda sizlere belirlenen ücreti gönderecektir.

İstirahat Parası Nasıl Sorgulanır?

Bu istirahat parası sorgulamasını internet sayfamızda ki ilgili bölümden yapabilirsiniz.Sorgulama için tıklayınız.

 

Kimler İstirahat Parası Alabilir?

Rapor parası: • hastalara,
 • iş kazası geçirenlere,
 • meslek hastalığı geçirenlere
 • doğum yapacak anneler bu parayı alabilirler.

İstirahat Parası Ayda Kaç TL dir ?

Bu ücret kişilere ve durumlara göre farklılık göstermektedir.Buyrun bu koşulları inceleyelim:

İş kazası, meslek hastalığı, tek veya çoğul hamilelik, yatarak ve ayakta tedavi olmaya göre rapor parası miktarı değişmektedir.

 • İş kazası geçiren veya meslek hastalığı geçiren çalışanlar raporlu kaldıkları günden itibaren her gün iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alır.
 • Hastalık sonucunda iş göremez raporu alan çalışanlar geçici iş göremezliğinin üçüncü gününden itibaren her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alırlar.
 • Tek çocuk doğuran sigortalı bir kadın doğumdan önceki ve doğumdan sonraki sekiz haftalık sürede her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alır.
 • İki veya daha fazla çocuk doğuran yani çoğul gebelik halinde sigortalı anne doğumdan önceki ve doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki hafta ilave edilerek her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alabilir.
 • Hastalık, meslek hastalığı, iş kazası ve annelik durumlarında verilecek olan geçici iş görmezlik ödeneği, yatarak tedavi olduğunuz zaman çalıştığınız işte kazandığınız günlük kazancın yarısı göz önüne alınarak hesaplanır. Ayakta tedavi olduğunuzda ise, günlük kazancınızın üçte ikisi esas alınarak hesaplanır.

 

İstirahat Parası Alabilmek İçin Hangi Koşulları Sağlamak Gerekir?

 • Anneler doğum sebebi ile iş görmezlik ödeneği almak için doğumdan önceki bir yıl süre içinde en az 90 günlük sigorta primini yatırmış olmaları gerekiyor.
 • Hastalık durumunda geçici iş görmezlik ödeneği alabilmek için geçici iş görmezlik raporunun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde 90 günlük sigorta primini yatırmış olmanız gerekiyor.
 • Meslek hastalığı sebebiyle geçici iş görmezlik raporu alanlar ise hiçbir şart aranmaksızın raporlu oldukları her gün için ödenek alabilirler.

 

Soru ve sorunlarınız için yorum kısmına yazarak bilgi isteyebilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] gibi soru ve sorunlarınızı yanıtlamaya çalışacağız.Buyrun habeİstiharat Parası Nasıl Sorgulanır?: İstiharat Parası Nasıl Sorgulanır? […]