KEY Ödemeleri

24.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


KEY Ödemeleri

KEY (Konut Edindirme Yardımı) 1987 yılında Turgut Özal döneminde çıkarılan kanunla uygulamaya konulan ve çalışanların konut edinmeleri için ücretinden belli bir oranda yapılan kesintilerdir. Toplanan bu paralar Konut edindirme fonuna devredip çalışanların emekli olduğunda kolaylıkla konut edinmesini amaçlamıştır. Bu uygulama 1995 yılında yürürlükten kalkmıştır. Çalışanlardan yapılan bu kesintilerin toplamı tasarruf teşvik fonuna devredilmiştir. 2008 yılı itibariyle de bu paralar hak sahiplerine geri ödenmeye amaçlanmıştır.


KEY Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

  • KEY Hak sahipleri Ziraat Bankası şubelerine size ait olan T.C. Kimlik numarası ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Alacağınız KEY ödemeleri isteğe göre hisse senedi veya nakit şeklinde ödeme yapılmaktadır.
  • Eşlerin boşanması halinde eşlerin her ikisinden de kesinti yapılmış ve ödemeyi hak etmişlerse  ödeme aile reisine yapılmaktadır.
  • Ödeme yapılacak kişinin vefatı üzerine KEY ödemeleri veraset sahiplerine yapılır.

KEY Ödemesi Sorgulama

Size KEY ödemesi yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa ne kadar yapılacağını öğrenebilmek için haberimizin sonundaki bağlantıya tıklamanız ve uygulamaya gitmeniz gerekmektedir.  T.C. Kimlik numaranızı ve Sosyal Güvenlik numaranızı eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sorgula butonuna tıklayınız. Böylece KEY ödemenizi sorgulayabilirsiniz.

KEY Ödemesi Sorgulama İçin TIKLAYIN

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KEY Ödemeleri | sgkhizmetsorgula
07 Temmuz 2013 - 04:04

[…] KEY (Konut Edindirme Yardımı) 1987 yılında Turgut Özal döneminde çıkarılan kanunla uygulamaya konulan ve çalışanların konut edinmeleri için ücretinden belli bir oranda yapılan kesintilerdir. Toplanan bu paralar Konut edindirme fonuna devredip çalışanların emekli olduğunda kolaylıkla konut edinmesini amaçlamıştır. Bu uygulama 1995 yılında yürürlükten KEY Ödemeleri: KEY Ödemeleri […]