Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?

23.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Nedir ve Hangi Durumlarda Verilir?

Bir iş yerinde en az bir yıl süre ile çalışan işçiye 5510 sayılı Kanunda belirtilen koşulları sağlaması durumunda, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesi devamı süresince her geçen tam yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük ücreti tutarında ödenen tazminata kıdem tazminatı denilmektedir. Kıdem tazminatı 1 yıldan az çalışmış olan çalışanlara ödenmez. Çeşitli durumlarda işveren işçisine kıdem tazminatı ödemek zorundadır. İşverenin, iş sözleşmesini fesih ettiği durumlarda, işveren işçisine kıdem tazminatı ödemek ile yükümlüdür. Fakat çalışanın işverene karşı ahlak ve iyi niyet kurallarını çiğnemesi durumunda, işveren kıdem tazminatı ödemeye yükümlülüğü ortadan kalkar. Çalışanların iş sözleşmelerini fesih edebilecekleri durumlar da bulunmaktadır. Çalışan askerlik zamanı gelmesi durumunda, emeklilik ve malullük durumunda ve 15 yılını dolduran çalışanların kazandığı kısmı emeklilik hakkı durumunda, işverenden kıdem tazminatı talep edebilir. Eğer işyeri başka bir işverene devredilmiş ise yeni işveren işçilerin tüm haklarını üzerine aldığı için çalışanların kıdem tazminatlarını ödemek ile yükümlüdür.


Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı çalışana, bir aylık brüt maaşının hesaplanmış hali ile hesaplanarak  ödenir. Kıdem tazminatının her yıl için farklı bir ücret karşılığı vardır. Kıdem tazminatı hesaplama bu veriler ile birlikte yapılmaktadır.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Kıdem Tazminatı Nedir ve Hangi Durumlarda Verilir? Bir iş yerinde en az bir yıl süre ile çalışan işçiye 5510 sayılı Kanunda belirtilen koşulları sağlaması durumunda, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesi devamı süresince her geçen tam yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük ücreti tutarında ödenen tazminata kıdem tazminaKıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?: Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir? […]