Kıdem Tazminatında Son Durum

14.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


KIDEMSürekli olarak gündemi meşgul eden konuların başında gelen KIDEM TAZMİNATI meselesinde flaş bir gelişme yaşandı.Hükümet yeni getirilecek modeli somutlaştırdı.Bu çerçevede:

  • Halen çalışan 12 milyon işçinin kıdem hakkına dokunulmayacak.
  • Yeni işe girene fon zorunlu olacak fakat eskilerde ise tercihe bağlı olacak.

Sendikalar ve işveren kesiminin bir araya geldiği Üçlü Danışma Kurulu’nda:

  • kıdem tazminatı,
  • taşeron işçilerin durumu ve
  • uzaktan çalışma modelleri

masaya yatırıldı.Çalışma Bakanlığı’nın hazırlayıp taraflara sunduğu taslağa göre hükümet, kıdem tazminatında yeni model önerisini somutlaştırdı. Bireysel Kıdem Fonu Sistemi’yle tüm işçileri kapsayan, kazanılmış hakların korunduğu kıdem hesabına geçilecek. Halen çalışmayı sürdüren 12 milyon işçinin kıdem hakkına dokunulmayacak, yeni işe girene zorunlu, eskilerde tercihe bağlı olacak. Taşeron işçinin sorumluluğu alt işverende kalacak.

İŞVERENE TEŞVİK KOZU GELECEK

Yeni sistemde, kıdem primini yatırmayan işveren, 5 puanlık prim teşviki başta olmak üzere istihdam teşviklerinden yararlanamayacak. Ayrıca işveren vaktinde yatırmadığı primi faiziyle birlikte ödemek zorunda olacak. Çalışma Bakanlığı’nın işçi ve işveren temsilcilerine yaptığı sunumda, halen bir yıl için 30 gün olan kıdem tazminatı hak kazanma oranlarının yeni sistemde nasıl olacağı konusu yer almadı. İşveren temsilcileri bu oranların 15 güne indirilmesini öneriyor. Türk-İş başta olmak üzere işçi sendikaları ise 29.5 güne razı olmayacaklarını belirtiyorlar.

2014 YILI KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz