Kredi İsteyen Hukuka Başvuramayacak

02.11.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


paraBankaların kredi başvurusunda talep ettikleri dosya masrafı konusunda tüketicilerin hukuka başvurmasını engellemek nedeniyle, bankalar başvuru sahiplerinin imzasıyla düzenlenmiş belgeler almaya başlayacak gibi görünüyor.Detaylar haberimizdedir.

Bankaların, konut ve tüketici kredilerinde talep ettiği “dosya masrafı ücreti” konusunda tüketicilerin hukuki yollara başvurmasının önüne geçmek için başvuru sahiplerinin el yazısı ve imzasıyla düzenlenmiş, “Sözleşme ve koşulları öğrendim. Hukuki yollara başvurmayacağım” ifadesi bulunan belgeler almaya başladığı iddia edildi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda bankaların, özellikle konut ve tüketici kredisi alan vatandaşlardan ek bir teminat belgesi istediğini söyledi.Bankaların, tüketicilerin, dosya masrafı ücretine itiraz etmesinin yollarını kapatmaya çalıştığını savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bankalar, kredi alan tüketicilerden, kendi el yazısı ve imzasıyla ‘Sözleşme ve koşulları öğrendim. Hukuki yollara başvurmayacağım’ yazılı belge talep ediyor. Bunun hukuki bir dayanağı bulunmadığı düşüncesindeyiz. Bankalar aslında tüketicinin zor durumundan yararlanarak hakim gücünü kötüye kullanmaktadır. Tüketiciye bu nedenle belgeler imzalatmakta ve hak arama yollarını engellemeye çalışmaktadır. Bankaların tüketicilerle imzaladığı sözleşmeler standart olduğu için zaten tüketici içeriğine etki edememektedir. Bu nedenle bu sözleşmenin sonuna tüketicinin el yazısıyla ‘Okudum, anladım, imzaladım’ yazdırılmaktadır ama bunun uygulamada gerçeği, ‘Okumadım, anlamadım, imzalamak zorunda kaldım’dır.”

Soru ve sorunlarınız için lütfen yorum kısmına yazınız.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Bankaların, konut ve tüketici kredilerinde talep ettiği “dosya masrafı ücreti” konusunda tüketicilerin hukuki yollara Kredi İsteyen Hukuka Başvuramayacak: Kredi İsteyen Hukuka Başvuramayacak […]